Svátek má: Medard

Komentáře

V Praze vypálili Kalouskovi rybník

Již několik týdnů trvá v části médií hysterie týkající se ustavení nové rady hl. m. Prahy. Jakoby TOP 09 byla posvátnou krávou, v zákulisí vedenou triem šibalů Kalousek-Háva-Kuzmiak, která se prostě musí stát jakousi vedoucí stranou pražské politiky. A všichni ostatní musí jít z cesty.


Pokračování hysterie nyní očekávám zejména v listech pana Bakaly, přítele K. Schwarzenberga, a v lobbistou Kuzmiakem řízeném Právu. Bakalův deník HN bude vysoko nad hlavou mávat vlajkou zájmů pravice, kterou ODS poskvrnila mesaliancí s ČSSD. Právo zkorumpované inzercí vládních institucí zajišťovanou Kalouskovými souputníky bude moralizovat. Planě moralizovat, i když by samo mělo vzhledem k okolnostem cudně mlčet.

Předpokládám, že z řad ČSSD i ODS přijdou do městské rady noví lidé. Tedy ti, kteří nebyli za ODS v předchozí, Bémově Radě hl. m. Prahy. A budou tam víceméně nové tváře i z ČSSD.

Lidé chtějí změnu poměrů na pražské radnici. Chtějí otevřenost, průhlednost, férovost, erudici a poctivost. A chtějí také výsledky. Pokud je koalice ODS-ČSSD na radnici bude mít, a pokud se přeruší nepřetržitý řetěz radničních skandálů, tak příznačný pro uplynulé čtyři roky, budou to občané brát jako změnu.

Komunální volby skončily až dnes, po jednom měsíci od jejich konání. Skončily úspěchem sociální demokracie, která získala 19% hlasů a ODS 18% hlasů voličů, tedy podobným poměrem, jakým skončily volby sněmovní (22% ku 20%). Nicméně to, že ČSSD je v pražské městské radě, že má primátora v Brně (byť za cenu většiny členů městské rady za ODS, což není jistě ideální) a je jasně vedoucí stranou na ostravské radnici, volební výsledek ČSSD ještě valorizuje. Ukazuje se, že rozpory v rámci české pravice jsou něčím, čeho ČSSD může s úspěchem využívat. Zatím tedy na komunální úrovni.

To, že nebyly ustaveny pravicové městské rady ve dvou největších českých městech – byť na to ODS a TOP 09 v zastupitelstvech měly hlasy – jistě pravicovou vládní koalici neupevní. Je to příklad nevídané politické hlouposti. Jen aby to české pravici ODS vydrželo.

ODS uvažuje utilitárně:
- čtyři roky s TOP 09 v městské radě (v Praze i Brně) by zakotvilo TOP 09 pevně a na dlouho ve strukturách obou měst a vytvořilo by erudovanou vrstvu komunálních politiků této strany

- pokud bude čtyři roky TOP 09 v obou městech na radnici v opozici, bude možné její zastupitele diferencovat, možná některé z nich získat pro spolupráci (to je obvyklá praxe ODS)

- eliminace fenoménu Tůma – je jen otázka, jak dlouho bude opoziční práce tuto osobnost bavit. V každém případě by Tůma, pokud by se stal primátorem, byl schopen během několika měsíců ve funkci získat v celostátních průzkumech podporu 50 až 60% občanů. A stát se v politice osobností celostátního formátu. A v budoucnu substituovat v čele TOP 09 K. Schwarzenberga. Zkrátka, teď je budoucnost TOP 09 ještě o něco temnější, nežli byla včera. A ODS i ČSSD si mohou jen mnout ruce.

Nejzábavnějším a současně nejdrzejším politikem v zemi je bezkonkurenčně faktický lídr TOP 09, ministr Kalousek, když mluví v souvislosti s pražskou radniční koalicí ODS - ČSSD o „kmotrovské koalici“. V koalici na pražské radnici kmotři ad personam zastoupeni nebudou. Ale nebudou tam ani lidé se zázemím v kalouskovském tandemu Háva – Kuzmiak s jejich temnými kšefty. Vyjmenuji některé záležitosti, které pro M. Kalouska organizují: ekologický supertendr, privatizace části financí na důchodovém účtu, církevní restituce, respektování zájmů farmaceutických firem, neprůhledné armádní zakázky (trvalá spolupráce Hávy s Bartákem) atd. A své portfolio rošťáren chtěli tito dva pánové rozšířit ještě na Prahu.

Nepovedlo se jim to. Zaplať pánbůh pro Prahu. A to říkám přesto, že iluze o pražské ODS nemám.

Jiří Paroubek

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%