Svátek má: Medard

Komentáře

Nečasova vláda šibalů

Aktuální kauzy dvou ministrů Nečasovy vlády, Kocourka a Vondry, považuji za smutný kolorit současné koalice „boje proti korupci“.


Mohlo by být jistým potěšením, že ministr obrany Alexandr Vondra zmoudřel a po stomilionové neprůhledné zakázce na ozvučení českého předsednictví v Radě EU, tzv. kauze ProMoPro, již schvaluje neprůhledné zakázky za „pouhých“ deset milionů korun.

Nová kauza okolo netransparentní zakázky na audit hospodaření Letecké opravny Malešice (LOM) však ministra Vondru pouze usvědčuje z toho, že se nepoučil, a především pak znevěrohodňuje jeho vlastní obhajobu v kauze ProMoPro. Druhý šibal, ministr Kocourek, zase není schopen vysvětlit původ cenných papírů za 16 milionů korun, které zpeněžila jeho matka.

Vyzývám proto opakovaně představitele ČSSD, aby místo dnes už poměrně zbytečného obstrukčního chování, z něhož se stává bezobsažná fraška, která navíc koalici spíše sjednotila, než aby ji rozdělila, vyvolali hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. Jen tak si lze ověřit, nakolik vážně to koaliční politici z TOP 09 a Věcí veřejných myslí s bojem proti korupci i ve vlastních řadách. Máme jedinečnou šanci tuto vládu zdiskreditovat, docílit zvýšení veřejného odporu proti ní a v konečném důsledku tak zabránit zvyšování DPH, cílené likvidaci sociálního státu, privatizaci veřejného sektoru a přenášení nákladů krize na zdravotně postižené a příjmově slabé skupiny obyvatel.

Vyzývám zároveň ministra financí Miroslava Kalouska, aby se jako faktický šéf TOP 09 k těmto kauzám vyjádřil. Stejně jako v roce 2005 je pan Kalousek reprezentantem vládní strany, jejíž koaliční partner čelí vážnému podezření. Kalousek tehdy vyzýval ČSSD, jako stranu odpovědnou za personální složení vlády, k výměně premiéra Grosse. Jednalo se přitom o částku 1,2 milionu korun, která je neporovnatelná s peněžními úniky v kauze ProMoPro a dnešní desetimilionové netransparentní zakázkce na audit hospodaření LOM, které spadájí do odpovědnosti ministra obrany Alexandra Vondry. Podobně by pak pan ministr Kalousek měl naléhat na premiéra Nečase i v případě ministra průmyslu a obchodu Kocourka, který v souvislosti s neprůhlednými obchody své matky není schopen podat věrohodné vysvětlení a sám dnes připouští své odvolání.

Připomenu v této souvislosti slova pana Kalouska z roku 2005, kdy sdělil, že „kdyby se v podobné situaci jako Gross ocitl jakýkoliv ministr, každý "příčetný" premiér by okamžitě navrhl jeho odvolání“. Jelikož považuji ministra Kalouska za muže, který nemění své názory, věřím, že se jako ztělesnění cti v této vládě, jak se sám mnohdy prezentuje, zasadí o zvýšení tlaku na premiéra Nečase, aby zmíněné ministry odvolal. V opačném případě by to znamenalo, že premiér Nečas je v očích Miroslava Kalouska nekompetentním premiérem.

Jiří Paroubek
 

 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%