Svátek má: Stanislava

Komentáře

Hnědne česká pravice?

Před volbami jedna z dnešních koaličních stran Nečasovy pravicové vlády, Věci veřejné, pořádala občanské hlídky, které nápadně připomínaly jakousi domobranu. Podobné populistické aktivity jsou vlastní mnoha pravicovým stranám v Evropě. S jediným rozdílem: jsou nazývány jako populistické či nacio...


Bohužel, jak se ukazuje, nejsou v tomto trendu extremizace české pravice po volbách pozadu ani TOP 09 a ODS. TOP 09 má na kandidátce pro komunální volby v Ostravě člověka, který byl dlouholetým spolupracovníkem kontroverzní senátorky Liany Janáčkové, která proslula právě rasistickými výroky. Její spolupracovník, a nyní kandidát Schwarzenbergovy TOP 09, Jiří Jezerský, měl podle médií na adresu Romů prohlásit, cituji: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat.“

Nevím, jak se takový názor snese s veřejně proklamovanou „změnou politické kultury“ v podobě TOP 09, ale s ohledem na to, že právě za tuto stranu, která se vždy distancovala od všeho komunistického, je ve vládě jediný bývalý člen KSČ, aniž by to panu Schwarzenbergovi připadalo v rozporu s předsevzetími jeho strany, určitě nějakou omluvu najde. Anebo problém „prospí“ a vysedí, jako tomu bylo v případě kauzy Čunek.

V Krupce na Teplicku zase starosta za ODS proklamuje, že je po volbách ochoten spolupracovat s Dělnickou stranou. Nečas je prý proti tomu. Připomínám, že ODS dodnes nevyřešila přes veřejné antikomunistické proklamace problém, kdy na desítkách radnic po celé zemi spolupracují jejich starostové právě s KSČM.

S ohledem na minulé zkušenosti s dvojí morálkou pánů ze současné pravicové koalice je zřejmé, že uslyšíme opět pouze proklamace s tím, že se jedná o ojedinělý problém, který se vyřeší. Hranice budou bohužel opět posunuty a část veřejnosti si začne zvykat na to, že jedna z vládních stran organizuje domobranu, lidé z bezpečnostní firmy jejího zakladatele obsazují ministerstva, včetně vnitra, místopředseda této strany dělí lidi na řádné a podřadné, ODS bude spolupracovat na radnicích po komunistech i s Dělnickou stranou a strážce morálky, kníže Schwarzenberg, to raději všechno bohulibě zaspí, aby to nemusel řešit.

Vždyť média mu to vždy přiřkla k dobru. Já ovšem varuji před touto postupnou, plíživou legitimizací pravicového extremismu, který se projevuje v poslední době různými formami, ale stale intenzivněji. Považuji boj s jeho projevy, včetně pravicového populismu Věcí veřejných, za jeden ze svých hlavních úkolů.

Jiří Paroubek


Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%