Svátek má: Medard

Komentáře

Duo bankrotářů: Kalousek a Janota

Ministr financí oznámil téměř slavnostně, že pokud má být dodržen letošní schodek státního rozpočtu (pro zapomětlivé uvádím, že se jedná o 163 miliard korun), je potřeba snížit výdaje státního rozpočtu o 38 (slovy třicet osm) miliard korun.


Pan ministr, za uctivého mlčení všech ekonomických analytiků a (investigativních) novinářů, tedy poprvé veřejně přiznal, že se schodek státního rozpočtu k roku 2010 může vyšplhat nad 200 miliard korun (163 + 38 = 201).

Ve svém nedávném článku, který nestál Mladé frontě Dnes za zveřejnění a musel tak být umístěn na blogu Aktuálně.cz, jsem upozornil na skutečnost, že schodek státního rozpočtu za 1. pololetí tohoto roku je vyšší, nežli schodek za první pololetí roku minulého. A že tedy schodek státního rozpočtu může být letos dost pravděpodobně zhruba na loňské úrovni nebo mírně nad ní, tedy přes 200 mld. korun.

Pravicová ekonomická Fronta, šťastná, že před volbami vybojovala zápas proti řeckým rozpočtovým móresům, teď podezřele mlčí. Finanční rezervy, které byly na konci vlády ČSSD v roce 2006 téměř 150 mld. Kč, jsou až na 7 miliard korun vyčerpány. Pan ministr financí Kalousek tak nebude moci zopakovat svůj zázračný trik, kterým snížil schodek státního rozpočtu roku 2008 o desítky miliard korun.

V logice protideficitních opatření koaliční vlády nyní očekávám některá úsporná opatření na ministerstvech. Například to, že si úředníci budou nosit toaletní papír z domova. Také spotřebu tužek a papíru pro potřeby úřednictva je možné řešit samozásobením. Na chodbách ministerstev je třeba až na další zastavit svícení. Všichni přece mají doma baterky. Ale teď vážně.

Bájné duo ministrů financí TOP 09, tolik opředené mýty pravicového tisku, dokáže za dva roky (!!), tedy za léta 2009 a 2010, vystřihnout v souhrnu navýšení státního dluhu o 400 až 450 miliard korun. To není jen neschopnost, to je nekompetentnost nejvyššího řádu, za který by se nemusela stydět ani konzervativní řecká vláda K. Karamanlise. Jsem jen zvědav, jak nám to oba koryfejové státního bankrotu – za statečné pomoci všech českých médií – ideologicky zdůvodní. Nedivil bych se, kdybych za to mohl já sám.

Jiří Paroubek

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%