Svátek má: Dita

Komentáře

Bizarní důchodová reforma Nečasovy vlády

Českou hudební scénu opustil Daniel Landa. Přetransformoval se v čaroděje Žita. Koncem listopadu možná konečně začne opravdová zima. Rozhlasové tlampače na českých železničních nádražích zřejmě povážlivě ztichnou. Slepí cestující se vše dozví z informačních tabulí.


Stejně, jako ostatní. Horák i Šnajdr končí ve VZP. Místa ve vedení se rozdělí podle politického vlivu, nikoli podle odbornosti. Ta je ve vedení pojišťovny asi nadbytečná. Bývalý šéf pražských strážníků se přiznal k přijetí úplatku, protože byl ve finanční tísni. Kde jsou pak asi ostatní řadoví policisté se svými platy? Nečasovu a Kalouskovu reformu penzí zcela odmítá nadpoloviční většina obyvatel. Překvapuje to někoho?

Vybral jsem několik aktuálních více či méně důležitých zpráv, které dominují českým internetovým serverům. Některé jsou až bizarní, nad jinými je třeba se vážně zamyslet.

Na mysli mám zejména poslední informaci o veřejné neochotě účastnit se tzv. důchodové reformy, tedy vstupu do nově vytvořeného druhého pilíře důchodového systému. Spoření na důchod v soukromých fondech láká pouze 13 % ekonomicky aktivních obyvatel. To je ještě méně, než bych jako dlouhodobý kritik tohoto provedení reformy očekával. Ukazuje se nicméně, že politická opozice není jediným elementem, který má z tohoto řešení oprávněný strach.

Již v minulém týdnu jsem vyjmenoval podmínky národních socialistů pro nutné úpravy v tzv. reformě důchodů. Jde zejména o zajištění garance 100 % vkladů, možnost vybrat si mezi doživotní rentou a jednorázovou výplatou po ukončení spoření, určení závazné výše doživotní renty nebo kapitálové výplaty již při podpisu smlouvy či zajištění výplaty všech vkladů a výnosů pozůstalým v případě úmrtí klienta.

Případné výrazné změny v druhém pilíři důchodů po dalších volbách a očekávaném nástupu vlády levicových stran se pomalu ale jistě stávají naprosto legitimními. To ale bohužel bude znamenat minimálně dvouletou destabilizaci celého systému penzí, ze kterého vláda již nyní vyvede peníze na účty soukromých fondů a nebude je umět vrátit zpět. Podle našich propočtů by účast jednoho milionu obyvatel v tomto opt-outu v roce 2014 znamenala náklady státního rozpočtu ve výši 15 miliard korun.

Viníkem této situace, kdy reformu penzí vůbec nechce už prakticky nikdo, tedy kromě Nečasovy vlády, je sama Nečasova vláda. Ta reformu přijala bez diskuse s občany a bez nalezení kompromisu s opozicí. Ať si do druhého pilíře vstoupí ti, kteří si jej odhlasovali. Nejpozději za dva roky musí nutně dojít k reformě této tzv. reformy. Bude to reforma, které budou lidé věřit.  

Jiří Paroubek

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%