Svátek má: Zdislava

Komentáře

Další pokles ekonomiky je varováním vládě

Vlivem "tupých účetních škrtů" v kombinaci s neschopností vlády udělat cokoliv pozitivního v hospodářské politice státu klesá česká ekonomika již pět čtvrtletí za sebou.


Kalouskova a Nečasova zaslepenost bohužel ani nyní nebere konce. V  délce hospodářského poklesu již předstihla současná vláda dokonce své předchůdkyně z dob Mirka Topolánka i Václava Klause.

Strana LEV 21 již 1. června na celostátní programové konferenci představí svůj nový ekonomický program. Ten bude nastaven velmi realisticky, bude reflektovat aktuální problémy české ekonomiky a bude nabízet konstruktivní cestu ven z recese.

Opakuje se situace, které už jsme byli několikrát svědky – zatímco oficiální předpovědi slibovaly, že recese zpomalí, realita ohlásila, že zrychluje. Tomu se nelze divit vzhledem k tomu, že zrychluje také drancování peněženek drtivé většiny obyvatelstva, takže klesá domácí poptávka. Připomeňme, jak drsný signál vyslaly v březnu maloobchodní tržby za prodej motorových vozidel, když meziročně klesly o 8,9 procenta (a výroba motorových vozidel dokonce o 15,4 procenta).

Když se v polovině loňského roku ukázalo, že se česká ekonomika brodí v recesi, hovořil ministr Kalousek o správnosti fiskální politiky Nečasovy vlády a celou věc zjednodušoval tím, že HDP vlastně není zas tak důležitý ukazatel. Jenže ona padají snad všechna myslitelná čísla. Průmysl klesá tempem 6%, stavebnictví dokonce více než 20%.

Ministr financí i premiér dnes připomínají slavný Kalouskův "ostrůvek stability". Oba jsou stabilně "mimo mísu".  

Jiří Paroubek


Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?