Svátek má: Stanislava

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

K jedné hnusné a vylhané mediální kampani

Je smutné, jak donedávna i ta serióznější média jsou schopna šířit zcela nepodložené fámy a pomluvy, hlavně když to může poškodit někoho, kdo se jim nelíbí. V tomto případě Václava Klause a IVK.


Jde o absolutní výmysly o tom, jak přes nedávno zesnulého pana Kovarčíka, který se již nemůže bránit, prý chodily úplatky za amnestii. Prefabrikátoři této lži se ani nenamáhali s věrohodností nebo jakýmkoli svědectvím. Operují dokonce údajnými transakcemi, které měly proběhnout rok před amnestií. V takovém případě byly do obřího komplotu zataženy i stovky soudců, protože ti by museli zajistit, aby nikdo z dotyčných údajných zájemců o amnestii nebyl po dobu nejméně dalšího roku odsouzen.

Vyhlašovat amnestie je právem prezidenta republiky. Vyhlašoval ji až dosud každý prezident, kupříkladu Václav Havel ji vyhlásil čtyřikrát. Prezident se může rozhodnout ji nevyhlásit nebo ji vyhlásit podle svého uvážení. Prezident Václav Klaus do své jediné amnestie zahrnul případy (jejichž konkrétní seznam nikdo nemohl mít), které se vlekly více než osm let s vyloučením hrozící sazby nad 10 let. V právním státě má existovat právo na spravedlivý soud a tedy i na přiměřenou délku řízení. To, že někteří lidé u nás čekají na rozsudek či na osvobození deset i patnáct let, je nejen porušením práva na spravedlivý soud, ale i hrubým poškozením mnoha set lidí na celý život. Je velkou ostudou, že tato praxe asi nikomu nevadí, ale Václav Klaus dal svou amnestií najevo mj. i to, že se v této věci musí něco změnit. Je šokující, že za tento srozumitelný a argumenty podložený přístup se mu už třetím rokem dostává nejen spílání, ale také fantasmagorických obvinění i tohoto typu.

Pokud takové pomluvy šíří několik nenávistných či pomatených jednotlivců, lze to pochopit. Ochota, s jakou zvedají i tuto pomluvu některá naše média, je ale jen jejich smutnou ostudou.

Ladislav Jakl

Pohřešovaná diplomacie

Pohřešovaná diplomacie

Ladislav Jakl 

26. května 2023
Rusko a Švédsko si vzájemně vyhošťují diplomaty a zavírají konzuláty. Patrně je to příspěvek k sobotním stým narozeninám největšího světového diplomata naší éry, Henryho Kissingera.

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Ladislav Jakl 

19. května 2023
Akt lze vylepšit tím, že se z něj udělá pietní akt. Demokracii zdokonalíme tím, že z ní uděláme lidovou demokracii. A svobodu slova posílíme tím, že ji zregulujeme Zákonem EU o svobodě médií. Opravdu?

Lék na nespokojenost

Lék na nespokojenost

Ladislav Jakl 

5. května 2023
Proč existují různé sazby daní pro jednotlivé komodity? Proč existuje spletitá houšť pravidel pro rozdělování peněz daňových poplatníků formou všelijakých dotací? Proč existují mnohé výjimky a úlevy?

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Ladislav Jakl 

28. dubna 2023
V době, kdy Evropská komise chystá nařízení o povinnémpřejmenování Uhlířských Janovic, aby zastavila katastrofální oteplování nejmenované planety, objevily se předpovědi, že během svátečního víkendu přijdou ranní mrazíky.

Nic se neděje. Nebo ano?

Nic se neděje. Nebo ano?

Ladislav Jakl 

14. dubna 2023
Vlastně se nic neděje. Tak o čem psát, že. To by se do toho člověk jen nutil. Nebo že by ne? Že by se přeci jen něco dělo? No, zkusíme to přelétnout alespoň telegraficky.

Správná úroda, správné počasí

Správná úroda, správné počasí

Ladislav Jakl 

7. dubna 2023
V mnoha jazycích (včetně slovanských – i češtiny) je slovo zboží odvozeno od slova obilí. Ano, obilí je běžným zbožím, dokonce jedním z nejběžnějších.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%