Svátek má: Dita

Komentáře

Kdo měl hlídat muniční sklady ve Vrběticích?

Vojenský technický ústav (VTÚ), jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, pronajal sklady ve Vrběticích čtyřem soukromým firmám: Biochemie, a.s., Excalibur Army, s. r. o., STV Group a firmě Imex Group, jejíž sklad explodoval.


Vrbětické sklady desítky let využívala armáda a hlídali je vojáci, ale jelikož tyto sklady od roku 2006 nebyly ve vlastnictví Armády ČR, armáda je už nehlídala. Dále byly ovšem deklarovány jako vojenské objekty…

Mluvčí ministerstva obrany Medek uvedl, že pronajímatel (tedy VTÚ) může kontrolovat objekty, a zejména jejich technický stav a musí provádět revize, ale za bezpečnostní opatření při nakládání s uloženým zbožím odpovídá výhradně nájemce. Kontrolu vojenského materiálu má na starost policie a báňský úřad, řekl také.

Mluvčí Státní báňské správy však uvedl, že munici a střelivo nedozorují a kontroly ve Vrběticích báňský úřad nedělal. Mluvčí policejního prezidia se také zodpovědnosti zřekla a uvedla, že policie má v této věci působnost vymezenou zákonem o zbraních, a ten nakládání s výbušninami neupravuje…

Zkrátka, muniční sklady měl kontrolovat vždy „ten druhý“. Jak je však možné, že není zcela jasně určeno, kdo se má o kontrolu takovýchto objektů starat? Jak vidíme na děsivém případu Vrbětic, může se stát, že objekt pak bude zcela ponechán svému osudu a kontroly započnou až poté, co dojde k explozi.

Ministerstvo obrany by mělo urychleně zpracovat analýzu legislativy vztahující se ke kontrole muničních vztahů v České republice, a pokud se daná legislativa ukáže jako nedostatečná, měla by vláda v co nejkratší době přijmout taková opatření, aby se vrbětická situace nemohla opakovat. Pokud se legislativa naopak ukáže jako dostatečná, měla by být vyvozena osobní odpovědnost těch, kteří přes svou povinnost sklady nehlídali. Není možné, aby občané ČR byli tímto způsobem ohrožováni na svých životech.

Jiří Paroubek

 

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%