Svátek má: Dita

Komentáře

Když šéfredaktor babišonovin blbne

Všichni máme své intelektuálně slabší a silnější chvíle. Jsou ale tací, kteří mají jen světlé chvilky, v latinské právní mluvě „lucidum intervallum“.

Mezi tyto lidi řadím po zveřejnění článku „Voda v pražské politice“ také šéfredaktora MfD J. Plesla. Ten pracuje spíše s dojmy a polopravdami.

Geneze jeho „světlé chvilky“ je vlastně jednoduchá…

 Po nedávné, naprosto děsuplné „epidemii“ průjmových onemocnění v důsledku kontaminace vody v pražských Dejvicích jsem v celé věci s úžasem sledoval naprostou pasivitu pražské primátorky a příslušného městského radního.

Do oblasti havárie nebyly podle informací médií i podle občanů samotných dopraveny dostatečné počty cisteren s pitnou vodou.  A obyvatelstvo zřejmě nebylo důrazně a ani včas informováno o zdravotní závadnosti vody z vodovodního potrubí. Jak jinak si vysvětlit, že pět tisíc dejvických obyvatel postihla „Montezumova pomsta“.

Primátorka Krnáčová svou kolosální neschopnost spočívající v nečinnosti v této věci (již kolikátá věc to je…) tentokrát vyšperkovala veřejně sděleným návrhem na rozvázání spolupráce s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Jde o jeden z jejích námětů z dílny Jaroslava Haška. Vystřelit něco od boku a neznat právní konsekvence, ale ani důvody, proč havárie vlastně vznikla, ji jako političku zcela diskvalifikuje.

S kouřovou clonou k zakrytí primátorčina trapného blábolu proto vzápětí přispěchala Babišova MfD. Šéfredaktorův článek splétá nitky a další nitky, aby došel k tomu, že v době privatizace PVK v roce 2001 jsem byl ekonomickým náměstkem pražského primátora. V tom měl z části pravdu (byl jsem náměstkem pro finance). To je ovšem zřejmě jediná (skoro)pravda v Pleslově článku…Myslím zejména, že pan šéfredaktor poněkud démonizuje roli „pana Vlasty“.

S privatizací pražské vody v roce 2001 neměl M. Vlasta nic společného. Byl v té době skutečně mým „tajemníkem“, organizoval dětské dny, žákovské turnaje ve fotbale a podobně, do kterých jsem dával vlastní peníze. To mu opravdu šlo…

O privatizaci PVK v roce 2001 však rozhodovala Zemanova vláda a klub ČSSD na pražské radnici (i na mé doporučení) vládě tuto privatizaci nedoporučil. Nicméně v dalších letech byla přesto spolupráce pražské radnice a Veolie zcela korektní. Proč se nyní narušila, nevím.

S M. Vlastou jsem se lidsky i politicky rozešel – tak jako s mnoha dalšími lidmi z ČSSD – na podzim roku 2010. Od té doby se s ním vůbec nestýkám. Ale pokud bych byl v roce 2011 předsedou ČSSD, M. Vlasta by se předsedou představenstva PVK nestal, i kdyby zůstal mým přítelem. Neměl na to kvalifikaci a já mám soudnost.

Jmenování M. Vlasty předsedou představenstva PVK je jedním z mnoha kroků Sobotkovy éry, který jsem nikdy nepochopil. A takováto personální rozhodnutí jsou ve svém důsledku jedním z důvodů, proč ČSSD po mém odchodu z předsednické funkce zatím nepřekonala ani ten můj nejhorší (byť vítězný) volební výsledek docílený ve sněmovních volbách v květnu 2010 a proč jsou volební výsledky ze sněmovních (2006) krajských a senátních (2008) i evropských voleb (2009), tedy v době, kdy jsem byl jejím předsedou, pro současnou ČSSD z říše snů.

Jiří Paroubek

 

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%