Svátek má: Dita

Komentáře

Když to nevadí Babišovi, nevadí to ani nám, zní z koalice

Babišův střet zájmů ve věci daňového zvýhodnění pro biopaliva první generace tak ve věci dodávek biopaliv pro ČEPRO, kdy firma ministra financí, které je jediným akcionářem ČEPRA, je současně jediným výrobcem biopaliv pro ČEPRO, je zcela nepochybný.


Ministr financí a šéf Agrofertu Babiš se ale tváří, jakoby se nedělo vůbec nic divného a odmítá, že by střet zájmů vytvářel jakýkoli problém.

„Mám čistý stůl, není co skrývat, není problém, aby si do ČEPRA šel sednout i pan Kalousek,“ uvedl Babiš a jeho stranický souputník Faltýnek se svého šéfa zastal slovy: „Vláda naplňuje požadavky Evropské komise (EK). ČR se zavázala, že bude navyšovat podíl biopaliv v pohonných hmotách.“

Pan Faltýnek ovšem poněkud zapomíná zmínit fakt, že EK označila podporu biopaliv první generace za slepou cestu a jasně řekla, že jejich podpora musí skončit do roku 2020. A pokud A. Babiš říká: „Jestli mi někdo vyčítá, že jsem investoval dvě miliardy korun do firmy na zpracování řepky olejky a zaměstnal stovky lidí, tak je to absurdní, tahle debata,“ je třeba mu odpovědět, že mu nikdo nevyčítá jeho dvoumiliardovou investici do továrny na zpracování řepky olejky, ale to, že si díky zákonu prodlužujícímu daňové úlevy na biopaliva první generace na roky 2015–2020 jeho Agrofert přijde na 5 miliard korun – a po tomto datu už dále podpora biopaliv první generace bude muset nutně skončit. A absurdní je tedy v první řadě celé prodlužování této podpory, jejíž přidaná hodnota není evidentně vůbec žádná.

Koaliční partneři hnutí ANO se sice shodují v tom, že A. Babiš je ve střetu zájmů a že by bylo vhodné, aby firmy s majetkovou účastí státu (např. tedy ČEPRO) byly převedeny ze správy ministerstva financí pod ministerstvo průmyslu a obchodu, ale jelikož takové řešení A. Babiš odmítá a vyhrožuje ukončením vládní koalice, návrh na převod správy státních podniků nepodpoří. A poslanci ČSSD se naopak dnes v prvním čtení chystají podpořit novelu zákona o daňovém zvýhodnění biopaliv. Jestliže sociálnědemokratičtí i lidovečtí poslanci tuto novelu skutečně schválí, má A. Babiš své investice na vstup do politiky plně uhrazeny i se snovými úroky – ano, tak se řídí firma…a ve vedlejšáku stát. A sociální a křesťanští demokraté, pokud budou pro novelu zákona o biopalivech hlasovat, si mohou řeči o Babišově střetu zájmů nechat na doma ke kávě. Veřejnost je už baštit nebude.

Jiří Paroubek

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%