Svátek má: Zdislava

Komentáře

Kolik je v práci policie a prokurátorů politické objednávky?

Babiš v Superdebatě semlel páté přes deváté. Co je však zřejmé, jako jediný z účastníků televizní debaty má A. Babiš jisté osobní charisma.

I když plácá, má to promyšlené. V zásadě se pohybuje v intencích toho, co mu říkají marketingoví odborníci.

Marketingoví odborníci mu zdůraznili, že musí podle hesla nepochválím-li se sám, nikdo to za mě neudělá, vyzvednout úspěchy, pokud jde o zkrocení schodku státního rozpočtu. Co na tom, že téměř polovinou se na výtečném přebytku českého státního rozpočtu podílel meziroční pokles objemu investic státu (téměř 40 miliard korun) a záměrné opožďování vratek DPH podnikatelům….

Zpožďování vratek DPH představuje dle mého názoru pro podnikatele větší problém nežli pravicí kritizovanou Babišovu EET. Když nemáte cash-flow, obchod buď neděláte, nebo si na něj musíte půjčit, což vás stojí peníze navíc…

Druhá myšlenková linie, které se Babiš usilovně držel, byla věnována kauzám ČSSD v krajích. Hovořil například o šťáře v bytě hradeckého hejtmana France a na hradeckém krajském úřadu, o níž by však seriózní člověk jistě mlčel. Nikdo po této policejní šťáře nebyl ani obviněn. To znamená, že policie tímto způsobem hledala důkazy. Jinak řečeno, policie žádné důkazy, které by svědčily pro její případnou hypotézu trestného činu, zatím nemá. To je samozřejmě naprosto skandální. To ČR vrací do časů bývalého režimu, kdy se věci dělaly na objednávku.


Akce Franc vypadá přesně tak, jakože je na objednávku, aby Babiš mohl o celé záležitosti mluvit. Což také několikrát udělal, a včera to zopakoval ve svém televizním vystoupení sledovaném desítkami tisíc diváků.

Co na tom, že policejní šťárou se celá věc kolem France velmi pravděpodobně uzavře? Že Franc nebude ani obviněn a celá věc prostě skončí? Ostatně, krajský úřad otevírání obálek v soutěži odsunul a nechává ho v ruce budoucí krajské reprezentaci, kde už bude chybět nejen současný hejtman Franc, ale zřejmě u toho už nebudou ani hradečtí sociální demokraté.

Nelze se ubránit dojmu, že takto vypadá typická politická provokace, spektakulárně provedená před krajskými volbami, tak aby ovlivnila krajské volby i celostátně…

Policie tentokrát ani nenese žádné riziko, jaké nese při akci Vidkun, kde byl obviněn, nejspíše bez jakýchkoli důkazů, dosavadní olomoucký hejtman Rozbořil, z čehosi, o čem není dost dobře zřejmé, co to je… Také o Jiřím Rozbořilovi ovšem Babiš rád hovoří.

Myslím, že se příliš nepletu, pokud řeknu, že do roka a do dne bude celá záležitost údajného vyšetřování kolem hejtmana Rozbořila skončena odložením celé kauzy. Ale protože byli společně s J. Rozbořilem obvinění i jiní, a někteří dokonce zatčeni, což jsou pravděpodobní lumpové, jistý odér na Rozbořilovi zůstane…

Těžko hledat zemi, kde se v policejních službách postupuje podobně jako dnes v ČR. Nejspíše by se ČR mohla přirovnat k Zimbabwe. A Babiš z toho těží. Žvaněním o pseudokauzách ČSSD jen zakrývá vlastní bezprogramovost svého hnutí a to, jaké ubohé figurky, až na výjimky, jsou na kandidátkách hnutí ANO.

Jiří Paroubek

Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?