Svátek má: Dita

Komentáře

Müllerová pokračuje v Drábkově demagogii

Nová ministryně práce a sociálních věcí Müllerová krátce po svém nástupu hovořila po boku premiéra Nečase o startu penzijní reformy.


Pominu nyní neuvěřitelný názorový obrat paní ministryně i premiéra Nečase na tzv. sKartu a její nedobrovolnost. Nová ministryně však plynule navázala na demagogické argumenty svého předchůdce Drábka.
 
Konkrétně v otázce vývoje demografie a s tím související nutností provedení důchodové reformy v takové podobě, v jaké ji Nečasova vláda tlačí před sebou. Zatímco Nečasova vláda nám již více než dva roky bez předložení jediné seriózní, vědecky podložené analýzy tvrdí, že za několik desítek let dramaticky klesne počet produktivní populace v poměru k důchodcům, zveřejněné demografické analýzy hovoří naprosto jinak.
 
Renomovaní demografové z Univerzity Karlovy již v březnu 2010 publikovali svou práci, která upozorňuje, že tento poměr klesne za 60 let pouze nepatrně. Ze současného počtu 2,9 pracujícího na 1 důchodce by měl počet pracovně produktivních klesnout na 2,8. To je jen jeden z důkazů naprosté demagogie Nečasovy vlády, která si nechala nadiktovat důchodovou reformu lobbisty soukromých penzijních fondů.
 

Vláda počítá s tím, že příští rok bude zavedení opt-outu v důchodech přijde státní rozpočet 6 miliard korun. To znamená, že na konci roku 2013 vláda počítá s 800 tisíci účastníky nového systému penzí.

Vláda vůbec neozřejmila, z čeho chce do budoucna fiskální dopady takto pojaté důchodové reformy krýt. Přibližně milion účastníků opt-outu v roce 2014 bude stát rozpočet republiky přibližně 15 miliard korun.

Kde se vezmou prostředky ke krytí? Není to ani výnos z vyššího výběru DPH v důsledku navýšení jejích sazeb. Mohou to být téměř s jistotou důchody současných důchodců, které porostou pomaleji či budou dokonce stagnovat.
 
Údajná výhodnost důchodové reformy podle P. Nečase je zhruba pro polovinu občanů. Ta „výhodnost“ spočívá v několika stovkách navíc měsíčně a ve snižování poměru důchodů k průměrným mzdám.  
 

Jiří Paroubek
 

 

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%