Svátek má: Dita

Komentáře

Nejde o nic jiného nežli o instalaci americké vojenské základny

Česká televize nás již několik dní vytrvale informuje o každém kilometru cesty amerického ozbrojeného konvoje, o tom, co vojáci snídají, obědvají, večeří a jaké pivo mají nejraději či o tom, jak na trase konvoje stojí tisíce lidí a někteří z nich mají v rukou americké vlajky.

 Snaživý kameraman pak zabírá hlouček asi dvaceti lidí, z něhož vlaje jedna americká vlajka. I americký velvyslanec v České republice se v pořadu Události, komentáře snažil nadšení českých občanů z amerických vojáků, kteří projíždějí naším územím, nafukovat, jak jen to šlo.

Přesto všechno je však nad slunce jasné, že souboj o veřejné mínění Američané zatím na plné čáře prohrávají. Pokud jde o vojenskou angažovanost na Ukrajině, jsou čeští občané velmi rezervovaní. Pouze 8% českých občanů chce, aby se NATO vojensky angažovalo na Ukrajině a pouhých 7% Čechů by na Ukrajinu poslalo zbraně. Situací v souvislosti s děním na Ukrajině se necítí být ohroženo 70% občanů, tedy drtivá většina. Českou veřejnost se prostě přes veškeré snahy protiputinovské propagandy hysterizovat nepodařilo. Ukázaly to fragmenty průzkumu veřejného mínění agentury Median, který si neopatrně objednala MfD, aby je jen v kouscích zveřejnila.

Pokud měla marketingová akce kolem průjezdu konvoje Američanům odpovědět na otázku, jak se Češi staví k možné trvalé přítomnosti amerických vojsk na českém území, jistě se přes všemožná zastírání pravého stavu věci v médiích dozvěděli, že velkou podporu veřejnosti zde tento nápad skutečně nemá…

Za vrchol nechutnosti v souvislosti s úvahami o možné stálé přítomnosti amerických vojáků na českém území, tedy jinak řečeno vybudování americké vojenské základny na našem území, považuji vystoupení A. Vondry v Událostech, komentářích.

V opravdu demokratické zemi už by po ukončení spravedlivého soudního procesu Vondra v teplákách kroužil po vězeňském dvoře kvůli kauze ProMoPro. U nás jej však ještě zvou, jako reprezentanta amerických zájmů, do veřejnoprávní televize, aby zde hovořil o tom, jak je třeba, aby ve střední a východní Evropě posílila americká vojska svou přítomnost (vždyť v této oblasti mají jen 136 vojáků) a o tom, jak když viděl lidi protestující proti americkému konvoji, říkal si, zda si Česká republika vůbec zaslouží takovou ochranu, jakou jí dává členství v NATO. Přítomnost amerických vojsk na půdě cizích států pak popisoval jako něco, co si každý stát musí vybojovat a o co každý rozumný stát usiluje… Chápu, že je rád, že není obžalovaným v kauze ProMoPro, ale přece jen by Američanům nemusel za svou svobodu děkovat prostřednictvím veřejnoprávní televize…

Vondra – za mohutné podpory redaktora ČT – alespoň otevřeně sdělil, k čemu je ta více než roční protiputinovská masáž. Jde o to, aby zde vznikla americká vojenská základna.

Zpětně jsem hrdý, že se mi v letech 2007–2009 podařilo zabránit snaze instalovat 60 kilometrů od Prahy americkou vojenskou základnu. Lidé ve střední Evropě (včetně Čechů) tak až do loňska žili v klidné atmosféře, bez zvyšujícího se napětí v mezinárodních vztazích.

Jiří Paroubek

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%