Svátek má: Dita

Komentáře

Nejdříve II. sazba korporátní daně, pak registrační pokladny

Když jsem v poslední době náhodou hovořil s některým z „velkých kluků“, největších českých byznysmenů, zarazilo mě, jak se jejich pohledy na některé ekonomické a politické reálie státu shodují s názory A. Babiše.


Nevím, zda probíhají nějaké jejich neformální schůzky. Spíš bych řekl, že se tu a tam setkávají mezi čtyřma očima a domluví se tak, aby zájmy těchto „velkých kluků“ (i s A. Babišem, který je jedním z nich) byly respektovány a aby se dle možnosti situace pro každého z nich vyvíjela příznivě. Zkrátka, vzájemný respekt a kompatibilita toho, co činí.

V čem se i s A. Babišem shodují zcela unisono, to je otázka zavedení registračních pokladen.

Tedy, od robustního výběru daně z příjmu OSVČ v roce 2005, kdy stát v této dani získal 26,6 miliardy, pak v roce 2006 výběr klesl o 8,7 miliardy na 17, 9 miliardy, a to v důsledku zavedení podnikatelských paušálů a společného zdanění manželů, což prosadila vláda pod mým vedením.

Vlády ODS nedělaly po celou dobu svého vládnutí nic jiného, nežli to, že populisticky nadbíhaly malým a středním podnikům a živnostníkům. Výsledkem jejich politiky bylo, že se živnostenská daň v roce 2104 zminimalizovala na rozpočtově titěrných 1,1 miliardy korun.

ODS a TOP 09 zcela cynicky kalkulovaly s populistickou výměnou – „vy (živnostníci) budete platit státu velmi nízké nebo žádné daně, a za to nás budete volit“. To, že takový přístup k placení daní není fér, musí vidět každý soudný člověk (autor těchto řádků je v současné době živnostníkem řádně platícím daně). A každý soudný člověk musí vládu i A. Babiše jako ministra financí v této věci podpořit.

Jde však o to, že zhruba 300 až 400 tisíc živnostníků pracuje v profesích, kde bude obtížné, aby s sebou tahali kasu, anebo, upřímně řečeno, mnoho z nich nebude schopných ovládnout nejmodernější komunikační techniku.

Prostě by to pro určitý okruh živnostníků chtělo vymyslet ještě alternativní, souběžně fungující systém pro evidenci tržeb, kdy by jejich hlášení probíhalo například v souhrnu jednou denně, což by mohli využít např. řemeslníci, kteří se celý den pohybují v terénu.

Je zde ale další věc, kterou vláda a její ministr financí A. Babiš nedomysleli… Sám jsem ovšem „velkým klukům“, kteří si celkem po právu myslí, že živnostníci neplatí daně, takže by s tím měli co nejrychleji začít, říkal, že změnit přístup živnostníků k placení daní bude velmi obtížné. Já osobně bych spíše nežli daněmi živnostníků začal zavedením II. sazby daně z příjmu právnických osob pro ty největší české firmy. S pomocí zavedení této pásmové daně by se mohly podstatně navýšit příjmy státního rozpočtu, takže schodek státního rozpočtu by se – pokud bude v příštích letech trvat 2 – 3% růst HDP – dostal limitně k nule, a to ještě do konce působení současné vlády. Bohužel, mezi plátci korporátní daně by skočily i firmy A. Babiše…

A až po zdanění těch největších firem bych viděl jako fér říci živnostníkům: vážení, platíte nízké daně, podívejte se na statistiky, stát musí z něčeho žít, aby platil své výdaje ve školství, zdravotnictví, za vaši bezpečnost atd., a proto učiníme tato a tato opatření, včetně zavedení elektronické evidence tržeb…

Vláda však svým netaktickým postupem vydává živnostníky tak trochu napospas ODS a TOP 09, tedy stranám, které za svého vládního působení přivedly ekonomiku země ke stagnaci a životní úroveň širokých vrstev obyvatel k poklesu. Teď se však tyto strany budou zcela poklesle snažit své politické příležitosti chytit… Je to jejich právo i příležitost.

 Jiří Paroubek

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%