Svátek má: Robin

Komentáře

Nová vláda nastupuje. Kdy skončí?

A je to konečně tady. Tři měsíce po mimořádných volbách do sněmovny máme novou vládu.


Pokud by ale pan prezident postupoval standardně, mohla vláda jeho kamarádů skončit již před měsícem. Co daly sudičky do vínku nové Sobotkově vládě? Jaká bude, čí zájmy bude hájit? Jak dlouho vydrží? Poslední dvě české vlády vzniklé v letech 2006 a 2010 z voleb, nedožily konce volebního období. Čeká i tuto vládu podobný osud?

Vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL je poněkud zvláštní koalicí nejvýznamnější levicové strany, velkokapitálu a klerikálů.

Musím říci, že nejsympatičtěji alespoň na mě v povolebním období z těchto tří politických sil budoucí vlády působili, možná trochu překvapivě, lidovci. Kdyby nebylo jejich rigidní pozice ve věci církevních restitucí, byl by můj dojem o nich dokonce ještě lepší. Sepětí s vysokým katolickým klérem je u této strany jasné.

Mladí lídři KDU-ČSL budou sbírat zkušenosti z vysoké politiky a pokud budou dělat solidní politiku bez velkých politických přemetů, mají šanci i do budoucna udržet a rozšířit své pozice.

Hnutí ANO díky vynikajícím vyjednávacím schopnostem svého šéfa získalo ve vládě všechny rezorty, přes které jdou nejvýznamnější toky peněz (s výjimkou ministerstva zemědělství, které připadne lidovcům). A. Babiš, zcela bez zkušeností v problematice veřejných a mezinárodních financí, se stane v nové vládě ministrem financí. Je otázkou, jak kompetentní bude tým jeho nejbližších spolupracovníků a jak A. Babiš dokáže jako zkušený manažer vstřebávat informace, které bude dostávat k problematice státních financí. Jinak řečeno, jak dokáže svůj obrovský znalostní handicap v oblasti veřejných financí sám eliminovat. Už párkrát jej v posledních dnech odborná veřejnost přistihla, jak trefil kozla. Uvidíme.

V okamžiku, kdy bude mít hnutí ANO v průzkumech veřejného mínění 25 až 30 %, může A. Babiš vyvolat mimořádné volby. K tomu, aby to mělo smysl, musí ale sociální demokracie současně oslabovat. To se zdá být více než pravděpodobné.

V ČSSD doutná spor. Ve vládě jsou za ČSSD zastoupeni jen představitelé jednoho jejího křídla nebo spíše mocenská skupina. Varoval jsem před tímto postupem. Druhé křídlo zatím připravuje v duchu „nejlepších tradic“ této strany vendetu. Ta přijde v okamžiku krizové situace a oslabení B. Sobotky. A oslabení B. Sobotky bude generovat jen další oslabení pozic strany jako celku. Do toho se vloží M. Zeman a dílo zkázy bude dokonáno. Otázkou jen je, jak dlouho to bude trvat.

Jediné, co může snad ještě zabránit úplnému pádu ČSSD v termínu krajských voleb na podzim 2016 na úroveň ODS, je to, že sociální demokraté v krátké době ve vládě skončí. Prostě ČSSD v nejbližších letech nic dobrého nečeká.

Jiří Paroubek

Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?