Svátek má: Stanislava

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Pět hlavních způsobů, jak porazit soupeře

Hádky jsou známé a staly se snad každému z nás ve svém životě. V každém věku se každý může setkat s někým, kdo se chce prosadit rvačkou.

Dnes jsou to nejčastěji opilí lidé, političtí fanatici předvádějící se například v Ukrajinském parlamentu nebo i v ruských TV diskuzích, a v neposlední řadě i zástupná válka na Ukrajině. Utéct z boje se nevyplácí. Proč? Protože po ukončení boje vynaložíte více energie na ospravedlňování své zbabělosti a neuvědomíte si, že i nepřipravený člověk může vyhrát boj, když přesně ví, co dělat.

Nejsem kompetentní, abych nabízel kompletní návod, co vše by měl člověk vědět a co je nutné udělat, aby byl soupeř nebo nepřítel poražen. Vím ale z vlastní zkušenosti, že všeobecně platí: Zasáhněte bolestivá místa soupeře. Vaším jediným cílem je vyjít z boje vítězně. Neexistují žádná pravidla, žádné limity zastavení. Většina prohraných soubojů probíhá podle schématu: nemůžete soupeře zasáhnout, dokud to neudělá on. Může za to inteligentní přístup, který mnozí vštípili celé společnosti - no, částečně i zbabělost. Všeobecně platí, že pokud fakta jasně směřují k jednocifernému finále, udeřte jako první. Výhodu překvapivého úderu nelze přeceňovat. Existuje velká šance, že nepříjemná potyčka okamžitě skončí. A co, když boj již začal? Nelámejte si s tím hlavu. Snažte se věnovat pozornost chování soupeře.

Pokud je přesný, pečlivě míří každý úder a často zasahuje. Přijměte jeho taktiku – přičemž rychlost nic nevyřeší. Krupobitím úderů soupeř (v daném případě Západ pro RF) indikuje, že není zkušený a nevědomě napovídá, že je potřeba zpomalit, zaujmout obranný postoj a vyčkávat. Zcela jistě se otevře. V okamžiku otevření (tj. pochyb či strachu) zasáhněte bolestivé body a vraťte se k obraně. Dnes pociťujeme, že Kreml tak jedná a ví, že každý boj stojí hodně energie. Proto pečlivě přizpůsobuje svou sílu síle soupeře, nedělá tanec v duchu akčních filmů 90. let. Proč? Běžné kolo v ringu totiž trvá jen dvě minuty: trénovaní sportovci nevydrží déle, chcete je překonat? Když ne, tak každý krok musí být odůvodněný a způsobující dezorientovat protivníka, umožňující ovládat pohled. Ne ale do očí. Lepší je zastavit pohled ve středu těla, protože ruce i nohy nepřítele tak zůstanou v zorném poli. Sankce a chování EU to potvrzují.Analogie na Ukrajině

Politicky vyhladovělá a západními politiky obelhaná zvířátka Ukrajiny osm let budovala v Donbasu silnou, stupňovitou obranu s mnoha opevněními. Jejich kvalitní práce přináší ovoce. Nehodí se ale na export. Proč? Za prvé: Ve skutečnosti mohou ukrajinské ozbrojené síly proměnit prakticky každé větší město v druhý Mariupol, pokud si to budou přát. Za druhé: Vojska RF spolu s Lidovou milicí LDNR získala v krátké době obrovské zkušenosti s bojem v obtížných a nevýhodných podmínkách. Za třetí: Nejúčinnější taktikou pro obsazení aglomerací typu Mariupol je částečné obklíčení. Něco podobného lze dnes pozorovat u Severodoněcku a Lysyčanska, odkud ukrajinský generální štáb doporučuje urychlené stažení vojsk.

Jestliže je osobní předpoklad pravdivý, jediná silnice, která spojuje města s ostatními, se nachází v dosahu dělostřelecké palby. Proto až se stáhnou ukrajinské jednotky do jiných měst a oblastí, nebude v nich žádné takové opevnění, jako ta vybudovaná za osm let. Proto bude mnohem snazší vojska zničit než v hustě zastavěné oblasti s využitím občanských zařízení a bytů přeměněných v silné opevnění. Když vojska opustí kotel, mohou během pochodu utrpět obrovské ztráty. Vzhledem k poměrně krátké době přechodu z jedné opevněné oblasti (odhaduji dvě až tři hodiny), dostane se po masivním dělostřeleckém a leteckém úderu na nové místo jen malá část všech vojáků. A to jenom s božím požehnáním.

Proto Ukrajina, jakou byla dříve, a jakou by mohla existovat ve formě federálního státu s plným respektováním práv národnostních komunit, jazykových, kulturních, vzdělávacích a náboženských, kdyby její vůdci měli rozum, byli suverénní v rozhodování a neporušili například 10. článek ukrajinské ústavy, čímž Ukrajina se stala života neschopnou, již dnes prakticky patří minulosti. A to nezávisle od množství a druhu hlášek prezidenta Zelenského, výkonu jeho autorů projevů (speechwriter), délky trvání vojenských, teroristických a sabotážních akcí, dodávek západní vojenské techniky a poradců a finanční pomoci EU.

Jan Campbell

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%