Svátek má: Zdislava

Komentáře

Premiér určený „stojedničkou“ je dobrý nápad

Vládní koalice plánuje přípravu zákona, který by zamezil příliš dlouhému čekání na jmenování premiéra.


Bohuslav Sobotka čekal na své jmenování prezidentem Zemanem 83 dní, takto dlouhé čekání už by se díky novému zákonu nemělo opakovat.

V diskusi se jako jedna možnost objevilo pevně stanovit lhůtu, kterou by prezident republiky na jmenování předsedy vlády měl, a možnost, že by premiéra určila stojedničková většina poslanců. Pokud by tedy kupříkladu po odstoupení Petra Nečase zajistily zainteresované strany ve sněmovně dostatečný počet hlasů pro jmenování např. M. Němcové, prezident by měl povinnost ji premiérkou jmenovat.

Sám se přikláním k této druhé možnosti, která by jakémukoli prezidentovi napříště neumožnila to, co udělal Miloš Zeman, když jmenoval vládu svých politických přátel pod vedením J. Rusnoka, která nezískala podporu sněmovny a poté zadávala neuvěřitelné množství veřejných zakázek bez výběrového řízení a prováděla rozsáhlé změny ve vedoucích funkcích ve státní správně.

Politická vláda s podporou sněmovny je vždycky více nežli tzv. úřednická vláda, která dokonce ani nezískala důvěru sněmovny.

Jiří Paroubek

 

Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?