Svátek má: Dita

Komentáře

Serióznost argumentů

Je vůbec otázkou, zda se prezident republiky jako ústavní prezident má pléstdo denního výkonu politiky vlády. Jsem přesvědčen, že nikoliv.

Nečinil to rozhodně ani T.G. Masaryk, už vůbec ne po svém návratu do republiky v roce1945 E. Beneš a jako prezident tak prakticky nekonal ani V. Havel.

Bohužel M. Zeman ke své vlastní škodě se vyjadřuje sice výběrově, ale prakticky ke všemu. Je to pelmel nejrůznějších vyjádření. Já bych mu doporučoval, čehož zřejmě ale není schopen, aby změnil styl práce. Měl by sepokusit o to, věnovat svou pozornost především morálně - duchovnímu vedenízemě, tak jak to dělá například německý prezident J. Gauck. A koneckonců itřeba rakouský prezident H. Fischer, s nímž má M. Zeman velmi srdečné osobnívztahy. I těmto pozoruhodným osobnostem mezinárodní scény, jakými jsou Gaucka Fischer, se občas samozřejmě přihodí podobný lapsus, který se stal Zemanovi v případě údajného adoračního výroku F. Peroutky vůči A.Hitlerovi. Myslím, že prezident by měl umět být také velkorysý, což pravda není zrovna

Zemanova profilující vlastnost, a měl by nahlas připustit, že v období od října 1938 do okupace zbytku čs. státu v březnu 1939 Německem, podobnévýroky mohli říkat i jiné, určitě zajímavé osobnosti první republiky. Důvodem byla obrovská frustrace těchto lidí, přesvědčených demokratů,spojených s první republikou po pádu tohoto státu v důsledku bezprecedentní zrady západních spojenců.Nasazovat dnešní morální měřítka na tehdejší dobu prostě nelze. Kdo je statečný teď, nemusel by být statečný tehdy. Pokud F. Peroutka, jak se zdá,onen adorační výrok na adresu A. Hitlera nepronesl, měl by se M. Zeman za nepřesnost veřejnosti omluvit. Je to lidské.

V dnešním denním tisku se objevuje hodnocení současné vlády a její kritika z úst M. Zemana. Např. v důsledku toho, že za poslední rok nebyl postaven v ČR ani kilometr nové dálnice. M. Zeman o tom říká: "A bohužel tady se už vláda nemůže vymlouvat na své předchůdce". Jsem stejně jako M. Zeman bývalým předsedou vlády a chci říci na konto současné vlády, že v této věci se naopak ještě pár let může "vymlouvat" na své předchůdce, tedy na Topolánkovu vládu, Nečasovu vládu i vládu politických přátel M. Zemana, v níž na ministerstvu dopravy řádil naprosto neschopný ministr Žák.M. Zeman přece musí vědět, že liniové stavby, jako jsou dálnice, se zajišťují zhruba 5-6 let dopředu. Je potřeba zajistit územní dokumentaci,projektovou dokumentaci, výkupy pozemků, ale také výběrová řízení na projektovou dokumentaci a zejména na zhotovitele stavby. Když jsem končil ve funkci premiéra, zanechala má vláda bohatý zásobník stavebních projektů následující vládě.

Za Nečasovy vlády byl prakticky celý proces přípravy dálničních staveb, zejména díky zcela neschopnému ministru Bártovi, kompletně zastaven. To jsou přece fakta, která i M. Zeman musí znát. Měl by argumentovat, zejména jako prezident, velmi seriózně a nikoliv účelově střílet od boku.

Naopak s argumentem, když upozorňuje na špatný výběr daní v počátku tohoto roku, má nejspíš pravdu. Je to jistě otázka odborné diskuze, ale takové upozornění není špatné. Spíše bych je ale čekal od premiéra a ne od prezidenta, který by ve vlastním zájmu měl být vzdálen od denního výkonu politiky.

Ostatně za měsíc či dva může výběr daní vypadat úplně jinak, než vypadá v prvních dvou měsících. Tedy mnohem příznivěji. Dva měsíce jsou příliš krátká doba na posuzování výsledků daňového výběru. Zkrátka přimlouvám se, aby prezident republiky šel příkladem, pokud jde o serióznost a kvalitu své argumentace. Jak se zdá, M. Zemanovi se to dost často nedaří.

Jiří Paroubek

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%