Svátek má: Gita

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Zastavme rozpínavost Ukrajiny!

Rozpínavost Ukrajinců nezná mezí. Je načase se jí postavit. Pro začátek alespoň třeba malým stánkem na Staroměstském náměstí. Protože mlčet již dále nelze.


Před pár generacemi žádní Ukrajinci neexistovali. V Kyjevě sídlila Kyjevská Rus. Pak se objevil první Ukrajinec a začalo to. Nejdřív malinkým územím kolem dnešního Žitomiru. Ale tím to zdaleka neskončilo.

Zábavou Ukrajinců byla krevní msta. Vyhlazování celých polských rodů a vesnic bylo běžné, jednou našli svatebčané, kteří přišli na hostinu pozdě, na dlouhé tabuli osmdesát uříznutých polských hlav na talířích.

Po První světové válce jim jeden protiruský Gruzínec daroval rozsáhlá ruská území bohatá na uhlí a železo a centrum ruské kultury Oděsu. Po Druhé světové válce Ukrajinci zabrali půlku Haliče včetně jednoho z neslavnějších polských měst Lvova, Podkarpatskou Rus i s Rusíny a Maďary a k tomu Severní Bukovinu. Ozbrojení Ukrajinci se ale dostali až na Moravu. Pak jim dlouholetý šéf ukrajinských komunistů a manžel Ukrajinky Chruščov daroval navíc ruský Krym.

Ukrajinský rodák Brežněv pak s armádou, kde Ukrajinci tvořili jednu ze dvou hlavních složek, obsadil i naši vlast. A v posledních letech naše stavební firmy a zemědělské podniky obsazují další Ukrajinci.

Teď by rádi pod prapory SS ukousli další kus Polska, Ruska, Běloruska a možná i Nuselského údolí.

Zdají se vám tato slova přepísklá a příliš vyostřená? Mně taky. Už proto, že jsem sám ze čtvrtiny Ukrajincem, v dětství jsem doma slýchal huculské písně častěji než české a rozpínám se přitom léta výhradně jen v pase. Chci demonstrovat, jaké konstrukce lze na dějinách postavit, když toužíte degradovat nějaký národ.

Nemám nic proti Ukrajincům ani proti jiným národům. Nechovám v tomhle smyslu žádné komplexy ani předsudky. Kolem sebe je ale vidím a slyším, jako náhražkový myšlenkový a životní program. Jako program, který v historii několikrát zdegeneroval až k smrtící hysterii.

A když už jsme u té rozpínavost: co takhle ta ruská? Rusko je od nás nejdál za posledních 400 let. Takhle spíš vypadá imploze než rozpínání. Nehodlám si nikoho idealizovat, ale ani nikoho démonizovat.

Jen naiva nevidí, že světová politika je politikou zájmů. Nic proti tomu. Pozor ale na idealistický mesianismus, komplexy a předsudky. Ty zabíjejí víc než nikotin a přitom na sobě nemají varovné nálepky.

Ladislav Jakl

Pohřešovaná diplomacie

Pohřešovaná diplomacie

Ladislav Jakl 

26. května 2023
Rusko a Švédsko si vzájemně vyhošťují diplomaty a zavírají konzuláty. Patrně je to příspěvek k sobotním stým narozeninám největšího světového diplomata naší éry, Henryho Kissingera.

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Ladislav Jakl 

19. května 2023
Akt lze vylepšit tím, že se z něj udělá pietní akt. Demokracii zdokonalíme tím, že z ní uděláme lidovou demokracii. A svobodu slova posílíme tím, že ji zregulujeme Zákonem EU o svobodě médií. Opravdu?

Lék na nespokojenost

Lék na nespokojenost

Ladislav Jakl 

5. května 2023
Proč existují různé sazby daní pro jednotlivé komodity? Proč existuje spletitá houšť pravidel pro rozdělování peněz daňových poplatníků formou všelijakých dotací? Proč existují mnohé výjimky a úlevy?

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Ladislav Jakl 

28. dubna 2023
V době, kdy Evropská komise chystá nařízení o povinnémpřejmenování Uhlířských Janovic, aby zastavila katastrofální oteplování nejmenované planety, objevily se předpovědi, že během svátečního víkendu přijdou ranní mrazíky.

Nic se neděje. Nebo ano?

Nic se neděje. Nebo ano?

Ladislav Jakl 

14. dubna 2023
Vlastně se nic neděje. Tak o čem psát, že. To by se do toho člověk jen nutil. Nebo že by ne? Že by se přeci jen něco dělo? No, zkusíme to přelétnout alespoň telegraficky.

Správná úroda, správné počasí

Správná úroda, správné počasí

Ladislav Jakl 

7. dubna 2023
V mnoha jazycích (včetně slovanských – i češtiny) je slovo zboží odvozeno od slova obilí. Ano, obilí je běžným zbožím, dokonce jedním z nejběžnějších.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%