Svátek má: Anastázie

Zprávy

Velikost textu:

Nejslavnější slova roku: Pandemie, karanténa a spol.

Nejslavnější slova roku: Pandemie, karanténa a spol.

Koronavirus se bohužel stal středobodem letošních hrozeb – medicínských a osobních, stal se i noční můrou politiků a strašlivým stínem na duších rodin, které ztratily své blízké.

Ilustrační foto
15. prosince 2020 - 09:01

Se slovem koronavirus (covid-19, SARS-CoV-2 nejprve označovaným jako 2019-nCoV) je spojen pocit bezmocnosti až beznaděje, hrozby, která s lidmi hraje „ruskou ruletu“. Proto se koronavirus, a s ním spojené pojmy, staly nejfrekventovanějšími slovy na této planetě, upozorňuje v komentáři publicista František Roček.

Nejvýznamnějším slovem v Japonsku letos je „Mitsu“, což znamená „blízký“ nebo „hustý“. Toto slovo je často používáno jako způsob, jak zvýšit povědomí veřejnosti o sociálním distancování. Odborníci a vládní úředníci vyzývají veřejnost, aby se vyhnula přeplněnému prostředí. Fráze „san mitsu“ nebo „3C“ - stísněné prostory, davy lidí a blízké kontakty - byla také vybrána jako nejfekventovanější letošní slovo Japonska.

Stejný názor mají Číňané. Slova „pandemie", „karanténa" či „obličejové roušky (masky)"... jsou nejčastěji používané i v Říši Středu.

Samozřejmě jsou s tím spojeny přihlouplé komentáře, jako třeba z čínského článku, v němž se pravilo: „Pokud pandemie COVID-19 bezpochyby dominuje seznamům slov roku ve všech zemích světa, jedná se podle čínských expertů o vzácný příklad společné situace, která buduje spojení mezi každou lidskou bytostí na světě.“

Jako v Číně je slovo "pandemie" slovem roku, podobně pro Merriam-Webster či Cambridge Dictionary, také slovo „karanténa" se stalo „korunním klenotem“ lidské komunikace.


Politické fráze jsou všude

V čínském Global Times se v článku objevuje anglická fráze „People First, Lives First" čili heslo, které na čínské mediální a politické frontě bylo neustále předestíráno, že lidé jsou na prvním místě.

Yu Guoming, profesor z fakulty žurnalistiky a komunikace na čínské univerzitě Renmin, řekl pro Global Times, že nejfrekventovanější slova z různých zemí odrážejí odlišné kulturní hodnoty mezi Východem a Západem, a fráze o tom, že lidé jsou první, jak uvedl Yu Guoming: „v Číně zní pozitivněji než slova „pandemie “nebo „karanténa“ na Západě….“

Ve skutečnosti jde jenom o slova. Rozhodují činy.

Politické povídání tohoto typu jsou jenom plácáním. Pozitivní spojení mezi lidskými bytostmi kvůli korona-hnusu neexistuje. Kolik nenávisti z Trumpovy USA, a jeho západních kámošů, bylo vyřčeno na Čínu jako říší zla - viníka rozšíření koronaviru po zeměkouli…

Kolik pěny od huby létá od tzv. opozičních politiků vůči babišovské vládě, že něco neudělala nebo naopak udělala při koronavirovém mejdanu…

Podobné tendence jsou ve všech státech – od USA, přes Japonsko či Jižní Koreu. Např. 14. 12. 2020 v Jižní Koreji vyšel článek konstatující, že popularita jihokorejského prezidenta Moon Jae-in klesá shodou okolností, jak narůstá počet případů covid-19. Podle průzkumu zveřejněného v pondělí, měl prezident rating 36,7%. Přitom v květnu, poté, co Jižní Korea válcovala úspěšně korona-hnus, měl prezident Moon svatozář z obliby na 71%.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)