Svátek má: Medard

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Časy se mění…

Dlouhodobě a pozitivně posedlý snahou vrátit do života našich dětí více přirozeného pohybu si průběžně vyhledávám různá související data.


Klesající míru pohybu mladých lidí dokreslují i průzkumy, které mapují, kolik času stráví děti před obrazovkami televizí, tabletů a „chytrých“ telefonů. Tyto moderní komunikační prostředky jsou dnes běžnou součástí našeho každodenního života, většina dětí je používá již od útlého věku, poskytují neomezený přístup k zábavě, informacím a komunikaci s ostatními lidmi. Hlídáme si ale, jestli se z dobrého sluhy velmi brzy nestává špatný pán?

S aktuálními opakovanými zjištěními Střediska analýz a empirických průzkumů Sanep na téma Pohyb a zdraví jsem vás už seznámil. Viděli jsme, že děti stále více vyměňují pohybové aktivity za „aktivní“ interakci s moderními elektronickými přístroji, v jejichž společnosti tráví stále více času denně. Tento trend trávení volného času dětí byl pro mě smutný a varující. Pro porovnání mě zajímalo, jaká je situace ve světě. Vyhledal jsem si průzkumy renomovaných agentur na toto téma z různých zemí světa a nechtěl jsem věřit vlastním očím. Zjistil jsem totiž, že napříč zeměkoulí (Velká Británie, Francie, Německo, Singapur, Hongkong, Austrálie, USA…) jsou děti připoutány k různým obrazovkám většinou ještě mnohem déle, než u nás!

Vrcholem, který mě dokonale uzemnil, byly výsledky výzkumu American Academy of Pediatrics, publikované už v roce 2019 v časopise Jama Pediatrics. Podle nich trávily americké děti ve společnosti telefonů, tabletů a televizí v průměru více než 7 hodin denně. Tento výzkum také ukázal, že děti věnují aktivitám na těchto zařízeních více času než ostatním denním aktivitám, k nimž patří zejména spánek, škola, pohyb, jídlo, či rodinné interakce. Tato data mi přišla skutečně k neuvěření a říkal jsem si, že když toto bylo běžné ještě před koronavirovou pandemií, jak to musí asi vypadat dnes! A jak brzy bude obdobná situace u nás! Mé úvahy náhle přerušila z rádia znějící píseň Časy se mění v podání někdejších Golden Kids. Na to, že v šedesátých letech minulého století Zdeněk Rytíř skvěle přebásnil původní originál Boba Dylana, si můžeme vzpomenout už jen my „zkušenější“.Uvědomil jsem si, že se časy skutečně rychle mění. Není to tak dávno, kdy nás rodiče museli hlídat, abychom si nejdříve splnili povinnosti a teprve potom šli ven, což většinou znamenalo nějakou více či méně náročnou, ale vždy fyzickou aktivitu. Fotbalová „okýnka“ nebo hokej s tenisákem jsme hráli tak dlouho, než nás máma zavolala domů, nechtělo se nám, ale poslouchat se muselo, byly jsme děti a rodiče nám prostě přirozeně a se zájmem o naši budoucnost organizovali život. Jasně, měli jsme výrazně méně možností odreagování a volnočasového vyžití než dnešní děti a možná i proto nás do pohybu nemusel nikdo nutit.

Dnešní praxe v mnoha rodinách vypadá, bohužel, tak, že děti si ve volném čase vybírají činnosti samy a čím dál častěji sahají právě po telefonech. Rodičům to vyhovuje, děti si hrají, nezlobí a oni jim nemusejí vymýšlet nějaký program. Tady se samozřejmě velmi omlouvám odpovědným rodičům, kteří se naopak dětem po všech stránkách věnují. Takových je třeba si vážit a podporovat je.  

Ve čtvrté sloce zmíněné písně se zpívá:
Tátové a mámy přistupte blíž, jsme vaše děti a s dětmi je kříž,
zlobíme od mala, nechcem jít spát, teď ke spaní vhodná chvíle není.
Je za pět minut dvanáct a čas nechce stát, každý ví - časy se mění.


Můžeme snad jen dodat, že ten kříž s dětmi nesou skutečně hlavně jejich rodiče a měli by se snažit pomoct dětem vybrat tu správnou životní cestu. Nebojím se říct, že je to vlastně jejich povinností. Vzhledem k fyzickému, psychickému i sociálnímu zdraví dětí je omezení fyzicky pasivní zábavy a návrat pohybu do jejich životů nezbytný. A doufejme, že už není více než za pět minut dvanáct!

Zdeněk Ertl

Děti ztrácejí zájem o pohyb. Proč sportuje stále méně mladých lidí?

Děti ztrácejí zájem o pohyb. Proč sportuje stále méně mladých lidí?

Zdeněk Ertl 

26. května 2023
V dnešním moderním světě, kde technologie a pohodlí ovládají každodenní život, ztrácejí děti zájem o fyzickou aktivitu a ubývá sportujících mladých lidí.

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Zdeněk Ertl 

10. května 2023
Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

Nový fenomén esporty

Nový fenomén esporty

Zdeněk Ertl 

3. května 2023
Již téměř 14 miliard let se v celém vesmíru i na naší planetě všechno kolem nás neustále mění.

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Zdeněk Ertl 

24. dubna 2023
Sport byl, je a vždycky bude významným společenským fenoménem. Jeho vývoj nelze oddělit od vývoje člověka a lidského společenství.

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Zdeněk Ertl 

21. dubna 2023
V nedávné době jsem v našem mediálním prostoru zaznamenal diskuzi o kratomu (rozemleté listy rostliny Mitragyna speciosa) jehož užívání je ve velké části světa nelegální a zakázané (jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, Polsko…),

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Zdeněk Ertl 

18. dubna 2023
Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%