Svátek má:
Hugo
Komentáře
František Roček
novinář a spisovatelKauza Babiš & Šaroch: Chvála demokratické onanie
Kdysi dávno na den svatého Řehoře Velikého v srpnu Léta Páně 2019 v nějakém Deníku Mňau napsali, že ctihodný státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil názor na kauzu Čapí hnízdo.......a po čtyřech letech vyšetřování zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše, jeho rodinných příslušníků a bývalých spolupracovníků. Jeho rozhodnutí ještě posoudí jeho nadřízený.
Tím okamžikem propukla pozoruhodná demokratická onanie, karneval žvástů.
Správně řekl občan Pavel Zeman, zaměstnaný jako nejvyšší prokurátor, v české demokratické mluvě dnes zvaný státní zástupce: „Informovat o nějakých mezitímních procesech v rámci státního zastupitelství… není dobře. Měl by být komunikován výsledek, to znamená rozhodnutí ve věci.“
Zemanův výrok měl správně pronést již dříve mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Měl informovat média takto: o postupu státního zastupitelství nebudou poskytovány žádné informace do pravomocného rozhodnutí o věci.
Vedení Městského státního zastupitelství v Praze se zachovalo jako stádo blbců, když dovolilo, aby mluvčí úřadu řekl: „Dozorový státní zástupce předložil konečné rozhodnutí ve věci v mediálním prostoru označované jako „kauza Čapí hnízdo“, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci.“ Tímto zbytečným prohlášením pozvali prokurátoři alias státní zástupci žvástaly k mediálním orgiím.
Kdyby byl soudný i občan Pavel Zeman, místo ukecané tiskové konference by dal k dispozici tiskové prohlášení o několika řádkách, kde by uvedl, že nebudou poskytovány informace dokud nebude pravomocné rozhodnutí o věci. Jako by Zeman nevěděl z televizních detektivek, že „cokoliv řeknete, může být použito proti vám.“
Na základě Zemanovy tiskové žvanírny dostaly politické spekulace plnotučné grády. Naprosto typický byl komediální pořad na ČT 1 (8.9.2019, v 21:45 hod., pořad 168 hodin) nazvaný „Justiční rarita“.
K pořadu lze citovat např. co řekla Marie Benešová, ministryně spravedlnosti, řekla: „Co mě jaksi vyvedlo z míry, že se očekávalo konečné rozhodnutí přes ten víkend. Aspoň to takhle bylo ohlášeno. A v podstatě jsme se toho konečného rozhodnutí nedočkali. Takže jedná se o jakýsi polotovar.“
Benešová plácala - nikdo nic neavizoval. Pouze interně měl státní zástupce své rozhodnutí v kauze „Babiš a jeho loupežníci“ předat nadřízenému, aby se na to juknul. Ono juknutí má i oficiální název – aprobace. Aprobaci provádí vedoucí státní zástupce nebo jeho náměstek v souladu s organizačním a aprobačním řádem.
Iva Brožová, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, také mlela páté přes deváté: „…jejich jednotlivé kroky, toto informování veřejnosti, prostě důvěryhodnost vypustili na pastvu, pověsili na hřebík. To je jejich největší selhání. Protože v právním státu občané mají právo na důvěryhodný výkon spravedlnosti.“
. Chtěla snad říci, že státní zastupitelství má informovat až bude vydáno oficiální rozhodnutí? Že státní zástupci důvěryhodnost vypustili na pastvu, pověsili na hřebík? Ne, komunikace Městského státního zastupitelství v Praze byla hloupě toporná, nic více. Důvěryhodnost vypustili na pastvu a pověsili na hřebík média, včetně ČT1 a straničtí politikáři.
Slonková plácá polopravdy
Když v den svatého Řehoře Velikého v srpnu Léta Páně 2019 bylo kdesi v novinách od donašeče ze státního zastupitelství napsáno o interním vývoji v kauze „Babiš a jeho loupežníci“, objevily se v reakcích na to jenom spekulace.
Jako třeba informační nula pronesená Sabinou Slonkovou: „Jaroslav Šaroch byl vlastně ten, kdo po celou dobu za policií stál. Společně s policistou Nevtípilem chodil do sněmovny obhajovat jejich žádost o vydání pánů Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Vlastně obhajoval skutečnost, že jsou důvody k tomu, aby byli oba pánové obviněni. O to víc působí jeho konečný obrat pro nezasvěcené překvapivě.“
Slonková ze sebe vypouštěla jenom kecy, protože konání ctihodného Jaroslava Šarocha bylo normální. Slonkové povídání lze přeložit i do normálního pohledu:
„Jaroslav Šaroch byl vlastně ten, kdo po celou dobu za policií stál, protože když policisté tvrdili, že mají na Babiše, tak jim dal možnost, ať to dokáží. Proto společně s policistou Nevtípilem chodil do sněmovny obhajovat jejich žádost o vydání pánů Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Tím Šaroch neobhajoval, aby oba (Babiš a Faltýnek) byli obžalováni, tedy postaveni před soud. Jenom poskytoval policii prostor, aby vinu v rámci přípravného trestního řízení, nebo-li ve stádiu vyšetřování, skutečně prokázali konkrétními důkazy.
„Jaroslav Šaroch byl vlastně ten, kdo po celou dobu za policií stál, protože když policisté tvrdili, že mají na Babiše, tak jim dal možnost, ať to dokáží. Proto společně s policistou Nevtípilem chodil do sněmovny obhajovat jejich žádost o vydání pánů Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Tím Šaroch neobhajoval, aby oba (Babiš a Faltýnek) byli obžalováni, tedy postaveni před soud. Jenom poskytoval policii prostor, aby vinu v rámci přípravného trestního řízení, nebo-li ve stádiu vyšetřování, skutečně prokázali konkrétními důkazy.
Když Šaroch zamítl stížnost Babiše a spol. proti zahájení trestního stíhání, neznamenalo to tím nic jiného, než, že státní zástupce vyhověl vyšetřovatelům policie. Ti tvrdili, že mají důvodné podezření. V dalším vyšetřování mohli obhájci prokázat, že nedošlo k žádnému trestnému činu. Čili Šaroch poskytl policii, a v návaznosti na to i obhájcům, prostor k jednání.
Proto u Šarocha nejde o nečekaný konečný obrat v kauze. Pouze po 4 letech, kdy dal policii možnost dokázat trestní odpovědnost Babiše a spol., došel k závěru, který zní pro nezasvěcené překvapivě.“ Takový je pohled bez spikleneckého pohledu Slonkové.
Můj pohled na stíhání občana Babiše a spol. je pouze vyjádřením znechucení nad stupiditou těch, kteří se k tomu v těchto dnech vyjadřovali. Je mi zcela lhostejný Pavel Zeman, nikdy jsem neuvažoval o existenci Jaroslava Šarocha, je mi lhostejný i Andrej Babiš a jeho klan ANO - viz 24.11.2017 .
František Roček
|
|
|
|
|
KOMENTÁŘ: Jiří Paroubek
KOMENTÁŘ: Zbyněk Fiala
KOMENTÁŘ: Petr Žantovský
KOMENTÁŘ: Zbyněk Fiala