Svátek má: Emil

Byznys

Velikost textu:

Česko asi rostlo rychleji než čekala ČNB

Česko asi rostlo rychleji než čekala ČNB

Poslední sada čísel z české ekonomiky ukázala, že konec roku 2021 pravděpodobně vůbec nebyl tak špatný, jak se bála centrální banka.

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
22. ledna 2022 - 09:30

ČNB očekávala v důsledku rozbitých výrobních řetězců a nové varianty omikron pokles hospodářství o 1,1 % mezikvartálně. Zdá se však, že poslední listopadové statistiky ukazují, že napětí v průmyslu začalo odeznívat o něco rychleji a náš nowcast ukazuje spíše než na propad hospodářství na lehce “kladnou nulu”. Lepší čísla přišla zejména z nejvíce postižených průmyslových odvětví - výrobci dopravních prostředků, zpracovatelé plastů a kovů, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Na druhou stranu, zejména situace v klíčovém odvětví automotive má k normálu stále velmi daleko. Výroba je sice po sezónním očištění v listopadu poblíž před-krizových hodnot, to vše však přichází po velmi slabém druhém pololetí 2021 zatíženém kritickým nedostatkem klíčových subkomponent v čele s polovodiči. A průzkumy Evropské komise zatím přes silnější listopadové tržby potvrzují, že využití produkčních kapacit v českém automotive zůstává extrémně nízké - 57 % oproti více než 93 % před startem pandemie.

Zdá se tak, že celý sektor automotive sice dohání resty…, rozhodně ale kvůli tomu (i díky vysokým skladovým zásobám rozpracované produkce) nemusí jet na plný plyn. Také je jasné, že podle posledních průzkumů český automotive v tuto chvíli nijak výrazně netrápí nedostatek pracovníků. To jako problém označuje pouze 1 % dotázaných podniků, zatímco před startem pandemie se s ním potýkalo přes 70 % výrobců. Je tedy otázkou, jak silný růst mezd si vymohou zaměstnanci v klíčovém odvětví tváří tvář vysoké inflaci, když jich aktuálně firmy tolik ani nepotřebují…

 

A v mezičase se dějí zajímavé věci na globálních trzích. Strach z inflace a vysoké americké výnosy potápí zejména technologické akcie v indexu Nasdaq, který oficiálně vstoupil (již ve středu) do pásma korekce (více než 10 % pod vrcholem). Zatím se však zdá, že to českou korunu příliš netrápí.

(rp,prvnizpravy.cz,pf,foto:arch.)