Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

ČNB poprvé od začátku pandemie zvýší úrokové sazby

ČNB poprvé od začátku pandemie zvýší úrokové sazby

Americká centrální banka odstartovala diskuze o začátku utahování měnové politiky. To se promítlo do všech koutů finančních trhů a ze stejného titulu očekáváme volatilitu i přes celé léto.

Ilustrační foto
21. června 2021 - 09:30

V Evropě ukážou tento týden předstihové ukazatele další růst. Evropská rada bude řešit osud Bankovní unie a šéfka ECB představí svou čtvrtletní zprávu Evropskému parlamentu. Ve středu zasedne ČNB, která podle nás poprvé od začátku pandemie zvýší úrokové sazby. Zásadní ale bude indikace dalšího zpřísňování měnové politiky ve zbytku roku. Koruna zůstává v zajetí silného dolaru. Tuzemská centrální banka by ji však měla poskytnou nový stimul k pohybu k silnějším úrovním, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky..

Předstihové ukazatel v eurozóně dále rostou

Americká centrální banka v minulém týdnu odstartovala diskuze o začátku utahování měnové politiky. Tento týden tak bude stát za pozornost vývoj zaměstnanosti, výdajů domácností a inflace. Data by měla potvrdit udržitelnou míru oživení tamní ekonomiky, což by mělo podpořit diskuzi centrálních bankéřů v průběhu léta. Federální vláda bude tento týden pokračovat v legislativním procesu investičního balíčku zaměřeného na infrastrukturu.

V Evropě bychom tento týden měli vidět další růst předstihových ukazatelů díky vlně rozvolňování pandemických opatření v průběhu června. V případě PMI by si měl polepšit sektor služeb, a tudíž i celkový ukazatel. Průmysl by se však měl dočkat mírného poklesu z historicky rekordních hodnot díky přetrvávajícím problémům s dodavatelskými kapacitami a lhůtami. Růst by měl ukázat i německý IFO či spotřebitelská důvěra v eurozóně. Z politického hlediska budou trhy sledovat čtvrteční a páteční setkání Evropské rady, která bude řešit Bankovní unii a její další vývoj. Již dnes vystoupí šéfka ECB v Evropském parlamentu se svou čtvrtletní zprávou o měnové politice.

V regionu bude klíčovou událostí středeční zasedání České národní banky. Očekáváme, že bankovní rada rozhodne o prvním zvýšení úrokových sazeb od vypuknutí pandemie. To indikují prohlášení jednotlivých členů z posledních týdnů. Celkově by se tak pro tento krok mělo najít pět hlasů ze sedmi. Hlavním důvodem je podle centrálních bankéřů dlouhodobě vyšší inflace a snaha zamezit růstu inflačních očekávání. Pozornost ale bude mít hlavně následná tisková konference a indikace dalšího zvyšování úrokových sazeb ve zbytku roku. Více v našem ČNB Focus na https://bit.ly/3gA2AuY. O den později pak vyjde spotřebitelská důvěra za červen.Koruna v zajetí silného dolaru

I páteční obchodování se neslo v duchu dozvuků středečního zasedání americké centrální banky. Olej do ohně přilil James Bullard, jeden ze členů měnového výboru, který v rozhovoru zopakoval, že se v centrální bance začínají bavit o snižování nákupů finančních aktiv. Podle jeho slov to je přirozené vzhledem k rizikům vyšší inflace pro následující období. Akciové trhy na komentář reagovaly mírným poklesem s tím, jak se investoři obávají vyšší volatility v průběhu letních prázdnin. Naopak americký dolar dále posiloval až k 1,187 za euro. Obecně ale trhy vykazovaly nízkou aktivitu i díky sobotnímu svátku v USA.

V regionu byla situace poklidnější. I přes menší pohyby všechny středoevropské měny skončily přibližně na stejných úrovních. Koruna i nadále balancuje mezi vlivem silného amerického dolaru vůči euru na straně jedné a z druhé strany návratem korunových tržních sazeb k současným maximům. Prozatím se zdá, že koruna díky vývoji v zahraničí bude mít tendence dále oslabovat. Tuto středu však podle nás situaci změní ČNB, která by zvýšením úrokových sazeb a komentáři o dalším zpřísňování měnové politiky měla dodat koruně potřebný stimul pro návrat k silnějším hodnotám.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
700.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
908
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
861.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16060
O2 C.R.
265.5
UNIPETROL
382.5
VIG
623.5