Svátek má: Hanuš

Byznys

Velikost textu:

Jan Bureš: Mzdy v Česku zrychlily, reálně padají

Jan Bureš: Mzdy v Česku zrychlily, reálně padají

Průměrná mzda v Česku v prvním kvartále vzrostla o 7,2% meziročně na 37929 korun (blízko našemu odhadu). 

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
7. června 2022 - 10:30

Za zrychlením však do značné míry stojí nízká srovnávací základna z počátku roku 2021 - mzdy v uplynulém roce výrazněji rostly až v nadcházejících kvartálech spolu s oživením ekonomiky. Nadále také existují výrazné rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. Nejrychleji rostou mzdy ve vybraných službách - peněžnictví a pojišťovnictví (15,9%), činnosti v oblasti nemovitostí (13,9%) nebo pohostinství a hoteliérství (11,2%). Naopak v částech průmyslu navázaných na “těžce zkoušený” automotive je růst mezd nejpomalejší - automotive (+4,2%), výroba plastů (+5,1%). V těchto odvětvích také došlo k meziročnímu poklesu zaměstnanosti, píše v komentáři Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Celkově zaměstnanci v české ekonomice vzhledem k vysoké inflaci (11,2%) čelily v prvním kvartále relativně vysokému propadu reálné mzdy (-3,6%), který se bude v nadcházejících kvartálech jen prohlubovat. V dalších kvartálech očekáváme zpomalení nominální dynamiky mezd a růst inflačních tlaků - ty mohou vrcholit v polovině roku okolo 16%. Za celý rok 2022 tak v průměru očekáváme skoro 8%ní reálný propad mezd - něčemu podobnému naposledy čelily české domácnosti na počátku devadesátých let. I proto předpokládáme, že spotřeba českých domácností bude v druhé polovině výrazně opatrnější a domácí ekonomika technicky projde recesí.

 


Z pohledu ČNB jsou mzdy v tuto chvíli druhým klíčovým ukazatelem, hned po inflaci. Pro centrální bankéře je důležité vidět, že dovážené inflační šoky se natrvalo ne-zabydlují v inflačních očekáváních podniků a domácností a ultimátně neprostupují do mzdových vyjednávání. V takovém případě by zpětně rychlejší růst mezd urychloval spotřebu, nesoulad mezi poptávkou a nabídkou by se jen vyostřoval a inflace by dál zrychlovala.

Výsledek mezd za první kvartál zatím nic takového nenaznačuje - lehce zaostává za očekáváním ČNB (8%) a naštěstí pro centrální bankéře to v tuto chvíli není nový pro-inflační faktor. Mzdy a obecně celý trh práce však mohou reagovat se zpožděním a dnešní čísla tak zatím nejsou pro ČNB argumentem, aby upustila od dalšího zvyšování úrokových sazeb.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na post prezidenta republiky. Koho byste podpořili vy?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
548
ČEZ
904.5
ERSTE GROUP BANK A
589.4
KOFOLA CS
244
KOMERČNÍ BANKA
683
MONETA MONEY BANK
72
PHILIP MORRIS ČR A
16600
PHOTON ENERGY
57.2
PILULKA LÉKÁRNY
770
VIG
533