Svátek má: Hanuš

Byznys

Velikost textu:

Nové složení bankovní rady se uvedlo stabilitou sazeb

Nové složení bankovní rady se uvedlo stabilitou sazeb

Tovární objednávky v Německu za červen lehce překvapily mírnějším meziměsíčním poklesem o 0,4 %, kdežto analytici očekávali -0,9 %. Tahounem byl především chemický průmysl, zatímco automobilový průmysl meziměsíčně téměř stagnoval (-0,1 %).

Ilustrační foto
5. srpna 2022 - 10:22

Všechny oči se  upíraly na první měnověpolitické zasedání bankovní rady v nové sestavě s A. Michlem v čele. Rozhodnutí o stabilitě sazeb, ponecháním dvoutýdenní repo sazby na 7 %, představuje přerušení cyklu utahování měnové politiky, tedy alespoň prozatím. Vzhledem k dosavadním vyjádřením nových členů bankovní rady se však nejedná o příliš velké překvapení, což se v posledních dnech také odrazilo v razantním poklesu sázek finančního trhu na zvýšení sazeb. Nicméně, když vezmeme v potaz stále vysokou inflaci, která podle naších odhadů shodujících se s novou prognózou ČNB brzy zamíří k 20 %, a odkotvující se inflační očekávání, tak je rozhodnutí poměrně neintuitivní, píše v komentáři Kevin Tran Nguyen, analytik Komerční banky.

Na tiskové konferenci také padla zmínka o pokračování intervencí v boji proti „nadměrným výkyvům kurzu koruny“. Podle nové prognózy by se měla nicméně koruna na začátku příštího roku přiblížit k 26 CZK/EUR. Bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ČNB koruna skokově posílila. Ke konci seance se obchoduje nad úrovní 24,59 EUR/CZK.Mezitím ostatní středoevropské měny vykračovaly opačným směrem navzdory tendencím k posilování z předchozích dnů. Na globálních trzích zatím panuje mírná risk-on nálada. Euro posílilo vůči dolaru o téměř 0,45 % na 1,021 USD/EUR. Akciové trhy pozvolna pokračovaly v trendu posledních dní a zase se draly o něco výše.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na post prezidenta republiky. Koho byste podpořili vy?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
548
ČEZ
904.5
ERSTE GROUP BANK A
589.4
KOFOLA CS
244
KOMERČNÍ BANKA
683
MONETA MONEY BANK
72
PHILIP MORRIS ČR A
16600
PHOTON ENERGY
57.2
PILULKA LÉKÁRNY
770
VIG
533