Svátek má: Ilona

Byznys

Velikost textu:

Růst amerického HDP bude potvrzen na vysoké úrovni

Růst amerického HDP bude potvrzen na vysoké úrovni

Před Dnem díkůvzdání bude americký kalendář nabitý událostmi. Zveřejněn bude zpřesněný odhad HDP za Q3, kde ale žádné velké změny nečekáme.

Ilustrační foto
25. listopadu 2020 - 09:45

Zatímco výdaje Američanů v říjnu zřejmě rostly, jejich příjmy naopak klesaly. Dnes zveřejněný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti potvrdí, že to s příjmy nebude růžové ani do budoucna. Koruna pravděpodobně i nadále pojede na zelené vlně zlepšující se pandemické situace a rostoucích domácích tržních úrokových sazeb. Prostor pro další posilování už ale vidíme jako limitovaný, uvedla Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Výdaje Američanů v říjnu vzrostly

Americký růst HDP za Q3 bude podle našeho odhadu revidován pouze nepatrně směrem nahoru. Kromě zpřesněného odhadu HDP bude dnes zveřejněn i říjnový vývoj osobních příjmů a výdajů Američanů. Výdaje podle našeho odhadu rostly meziměsíčně o 0,3 %. Stejně jako v minulých měsících nejrychleji rostly ty v oblasti služeb. Vyšší výdaje na zdravotní péči by pak měly výrazně přispět i k růstu HDP. S končícími vládními programy spojenými s koronavirem osobní příjmy Američanů v říjnu zřejmě o 0,2 % m/m klesly. To, že vyhlídky v tomto směru nejsou růžové, dnes potvrdí i další data z trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se podle tržního koncensu bude držet nad 700 tisíci. Růstem by dnes naopak mohly potěšit prodeje nových domů. A to i přesto, že podle včera zveřejněných dat, jejich ceny v Q3 rostly v mezičtvrtletním srovnání nejrychleji v historii časové řady, přičemž v meziročním srovnání bylo toto tempo nejvyšší od roku 2006.

Horší konjukturální průzkum koruně náladu nezkazil

Regionální měny včera posilovaly. Největší zisky si připisovala česká koruna, která má vrchol koronavirové krize zřejmě za sebou a může se těšit na rozvolňování restriktivních opatření. Koruně prospívá i růst domácích tržních úrokových sazeb. Očekávání jejich snižování trh již definitivně smazal a nyní naopak v horizontu jednoho roku vidí 80% šanci na zvýšení klíčové repo sazby. Kurz koruny tak v průběhu dne posílil o 0,3 % a posunul se na 26,23 CZK/EUR. Na této úrovni se domácí měna nacházela naposledy začátkem září. Dnes zveřejněný konjunkturální průzkum, který ukázal na další zhoršování důvěry v domácí ekonomiku, nechal korunu chladnou. Podle jeho výsledků klesla v listopadu jak důvěra spotřebitelů, tak i podnikatelů. Není překvapivé, že nejvíce trpěl sektor služeb.

Na silnější úrovně se včera tlačil i polský zlotý, který zpevnil o 0,2 % (4,463 PLN/EUR). Jedinou měnou z regionu, která ztrácela, tak byl maďarský forint (-0,1 %, na 361 HUF/EUR)

Společná evropská měna se včera nemohla rozhodnout, jakým směrem se vydá. V dopoledních hodinách posílila na 1,189 USD/EUR, poté zkorigovala na 1,184 USD/EUR, aby v odpoledních hodinách začala opět mírně posilovat. Podobně na tom byl i včera zveřejněný německý IFO index, který také přinesl smíšený obrázek. Hodnocení současné situace dopadlo překvapivě lépe, než trh čekal, naopak výhled byl horší, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
539
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
695
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
698
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15480
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
571