Svátek má: Iva

Politika

Velikost textu:

Roček: Obilný kšeft nezhatí rakety nad Oděsou

Roček: Obilný kšeft nezhatí rakety nad Oděsou

Česká „oficiální“ média jako zahraniční (ukrajinští) agenti se snaží z posledních ruských útoků na Oděsu udělat cosi mimořádně nepatřičného.  Přitom se nedělo nic zvláštního - prostě probíhá americko - ruská válka do posledního Ukrajince.

František Roček, publicista
27. července 2022 - 07:20

Oficiální“ média interpretují události cíleně protirusky, upozorňuje publicista František Roček. Např. podivíni z cnn.iprima.cz 23. 7. 2022 přišpendlili na web titulek „Podepsali dohodu o vývozu obilí a vypálili rakety. Rusové zasáhli přístav Oděsa.“

Titulek vlastně říká, že Rusům nelze věřit, protože podepsali dohodu o volném vývozu obilí z Oděsy a hned přístav bombardovali raketami.

Stejné kecy bylo slyšet od ukrajinského komika Volodymyra Zelenského. Označil útok za barbarský a prý Moskvě se nedá důvěřovat. Ale první loď s obilím má odplout do poloviny tohoto týdne z jednoho z určených tří přístavů.

Všední realita vícekolejného světa

V pátek 22.7. ministři Ruska a Ukrajiny podepsali v Istanbulu dohodu o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne (Južnoje nebo Južnij). Dohoda, kterou zprostředkovaly OSN a Turecko, počítá s tím, že plavidla s obilím budou plout námořními humanitárními koridory. Kyjev po ruském útoku v sobotu 23. 7. uvedl, že pokračují přípravy na obnovení vývozu obilí z černomořských přístavů navzdory útoku na Oděsu.

K tomu lze dodat: Proč by neměly přípravy pokračovat? Vývoz obilí nemá s válkou nic společného. Dohoda je o tom, že kšeftaři nechají naložit na obchodní lodě obilí, a ta odpluje přes Černé moře do světa.

Pokud ruské rakety či bomby o něco dál od místa nakládky obilí budou likvidovat ukrajinské vojáky a jejich techniku, nemá s nakládkou a odvozem obilí nic společného.  To jsou dvě různé koleje války americko – ruské války do posledního Ukrajince.

Je to tragikomické:
Ačkoliv se Rusové s Ukrajinci zabíjejí, zároveň funguje i paralelní druhý svět:
  1. válka nevypnula ropovody a plynovody, došlo jen k řadě jízlivých politických omezení,
  2. došlo na mírové ujednání o vývozu ukrajinského obilí do světa,
  3. Rusko může vyvážet hnojiva bez ohledu na počet granátů ráže 152 mm létajících vzduchem,
Výjimek je více, ale pro ukázku tato trojice stačí.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava k tomu dodává: „Občas i američtí novináři napíší něco zajímavého: Např. 18.7. (www.nytimes.com) o tom, že na něco, co nutně v EU potřebují pro své sympatizanty v Africe, se sankce nevztahují – což je ruský vývoz obilí a hnojiv. Ale přitom si v EU sami vykopali past, protože v praxi se potýkají s problémy při odvozu obilí a hnojiv.

Lodní společnosti se bojí v Rusku kvůli sankcím působit a pojišťovny si účtují za pojištění takového nákladu nebývale vysoké pojistné, protože Rusko označilo Černé moře za válečnou zónu. Tím omezují eurokšefty. O to více nákladních vlaků z Ruska směřuje do Asie. Čili nejen Oděsa je příkladem paralelního světa. Říše hnojiv je toho dalším příkladem.

Pokud jde o Oděsu, Ukrajinci si budou vyvážet obilí a mezitím Rusové budou likvidovat  vojenská zařízení v oblasti přístavu Oděsy, který Rusové chtějí převzít od ukrajinské správy. Ruskému obyvatelstvu, které v roce 2014 povstalo proti ukrajinským militantním nacionalistům, se konečně naplní jejich sen…“

A paralelně s tím lze upozornit, že ukrajinské nakládání obilí do lodí snížilo ve světě cenu obilí.Číňané mají jasno

Simultánní mírového syslování obilí do nákladních lodí současně se zabíjením ukrajinských vojáků a porcováním jejich výzbroje, si v Čechůnii neumíme užívat jako až směšně paradoxního prvku této války. V západním EUROstánu to bereme „politicky“ příliš vážně.

Naopak čtenáři a internetoví jízliví komentátoři si zprávy o Oděse příjemně užili, jak jsem si to vychutnal na jednom webu (2022-07-24 -https://www.guancha.cn/military-affairs/2022_07_24_650757.shtml ).

Za celkem nudným článkem o Oděse čínští internetoví komentátoři – nevíme, zda jde o čtenáře nebo o utajené státní propagandisty. Jenom tyto komentáře naznačují, že se Číňané ruskému úderu v Oděse nediví.

Píší, že vojenské cíle by měly být stále cílem, udeřte na vojenská zařízení, je to normální.

Nebo: Bojovat po podpisu dohody je ruskou anotací k dohodě, to znamená, že se jedná pouze o technickou dohodu o přepravě obilí, nikoli o politickou dohodu, která se zaměřuje na příměří. Technická spolupráce tam může být, ale nemá nic společného se speciálními vojenskými operacemi.

Další sentence komentátorů:
  • Bojujte tam, kde by se mělo bojovat, a Spojeným státům nelze dovolit, aby zvítězily.
  • Nemyslím si, že v dohodě bude klauzule, že se nebude útočit na vojenská zařízení.

Hodnocení útoků na vojenská zařízení v Oděse, jsou většinou komentátory schvalována i v širším kontextu. Citujme: „…zpochybňování stávajícího mezinárodního řádu je nepopulární. Správný postoj je zapadnout, poslouchat…
(a odpověď):
  • Takzvaný řád imperialismu zákonitě zahyne.
  • Jak dlouho ještě budou dny amerického impéria k vidění?
  • Skutečnost je taková, že Evropa a Spojené státy jsou nyní mnohem zlomyslnější než Rusko.“

Blok sympatií

V komentářích k různým článkům k zástupné americko – ruské válce na Ukrajině jsou nejčastější názory tohoto typu:
  • nepřítel (Ukrajinci) je mazaný a bez tváře, skrývá vojenské vybavení v blízkosti civilních zařízení ve snaze vyhnout se úderům s pomocí veřejného mínění, stejně jako vždy umisťoval vojáky a zbraně do městských obytných komplexů, stejně jako se vždy skrýval za humanitární záchranné konvoje do kterých zamíchal ozbrojené muže se zbraněmi.
  • Protože nechtějí být slušní, pak ruská armáda vystřelila, aby jim umožnila být slušnými.

Neutrální upozornění nejen z Číny


V jednom čínském článku jsem našel upozornění, že OSN uvedla, že ruské ostřelování přístavu Oděsa nemuselo porušit dohodu o vývozu obilí. New York Times citoval anonymního zástupce OSN: „Technicky vzato Rusko nemuselo dohodu porušit, protože se nezavázalo vyhnout se útokům na části ukrajinských přístavů, které nejsou přímo využívány pro vývoz potravin."

Tolik OSN a čínský komentátor dodává:
„Podepsaná dohoda (Ruska s Ukrajinou) byla partnerstvím pro prodej obilí. Obě strany nepodepsaly dohodu o příměří, natož dohodu, že ruská armáda nemůže zaútočit na ukrajinské vojenské cíle v Oděse!“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
24%
Ne
transparent.gif transparent.gif
52%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
24%