Svátek má: Mikuláš

Politika

Velikost textu:

Zbořil:Zdenka Procházková nebyla ve vleku politické ideologie jako jiní

Zbořil:Zdenka Procházková nebyla ve vleku politické ideologie jako jiní

<< NĚCO Z HISTORIE>> V našem historickém okénku obvykle nehovoříme o divadle a kultuře. Ale tentokrát si dovolíme udělat výjimku, protože zemřela herečka, herecká osobnost, Zdenka Procházková.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
1. září 2021 - 03:20

Co nám můžete k jejím osudům říct pane Zbořile?

„Myslím si, že stojí za to zmínit se o ní, nejenom protože její poslední filmová role byla postava  stárnoucí Lídy Baarové. A i to bylo velké téma,  anebo je velké téma,  pro náš herecký svět, pro osobnosti, které se musí vyrovnávat s dobou, o které nemohli rozhodnout zda se do ní narodí. Nebo nenarodí a budou nebo nebudou vystaveni různým vlivům vnějších okolností“, uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru  pro Prvnizpravy.cz.

Zdenka Procházková ve srovnání se současnými herci…

„Osud Zdenka Procházkové byl pozoruhodný nejenom proto, že měla  štěstí žít s Karlem Högerem téměř 20 let, že měla možnost působit v Burg Theatru ve Vídni a na zahraničních divadelních scénách, ale že to byla také vícejazyčná herečka, což se málokdy, dokonce můžeme říct že výjimečně,  českým hercům podaří. Ale také, že prožila svůj život mezi vzdělanými osobnostmi vysoké kultury.

To se nedá nedaří každému herci, který musí z existenčních důvodů vlézt do kdejakého seriálu a nemůže si vybírat velké role. Zdenka Procházková mohla. A navíc žila mezi lidmi, kteří měli svou úroveň a byli těmi nejlepšími reprezentanty české a vlastně i rakouské divadelní kultury ve světě. To, že působila také jako konferenciérka, herečka,  která uváděla Laternu Magicu na Expo 58 v Bruselu je jenom pro někoho zanedbatelná, pro nás nezanedbatelná zpráva o ní, která nebyla příliš často zmiňována, ale její popularitě a snadnějšímu přístupu na evropské divadelní scény to jistě pomohlo.

Zasloužila se o to sama svým osobitým charakterem, svojí vzdělaností a dokonce i svým půvabem, který jí zůstal až do pozdního stáří, stojí za pozornost. Stejně jako to, že se nemusela předvádět na politických pódiích a pokleslých politických jevištích jako člověk, který je jen ve vleku nějaké ideologie,“ upozorňuje  Zdeněk Zbořil.


Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)