Svátek má: Gabriela

Zprávy

Velikost textu:

Dánsko: Nové protesty proti koronavirovým omezením

Dánsko: Nové protesty proti koronavirovým omezením

Protest proti protiepidemickým opatřením organizovaný radikální skupinou v Kodani vedl k novým incidentům pozdě večer v sobotu 23. ledna a podle policie a místních médií došlo k pěti zatčením.

Z demonstrace
24. ledna 2021 - 14:06

V podvečer se shromáždilo několik stovek lidí a poté pochodovali s pochodněmi přes dánské hlavní město a křičeli: „Svoboda pro Dánsko, máme toho dost!“ proti antikoronavirovým opatřením, podle živých videí vysílaných organizátory. Tato aktivní skupina na Facebooku, zvaná „Muži v černém Dánsku“, již více než měsíc organizuje demonstrace proti „nátlaku“ a „diktatuře“ protikovidského polokontroly v Dánsku.

Navzdory radikálnímu tónu demonstrantů oblečených v černém se většina demonstrace odehrála v klidu s policejním doprovodem. Během ukončení demonstrace však vzniklo napětí, zejména házení lahví na policii. „V souvislosti s demonstrací a nepořádkem, který následoval, jsme zatkli pět účastníků,“ uvedla na Twitteru kodaňská policie. Těchto pět lidí bylo v neděli propuštěno, ale nadále jsou stíháni.Spálená „figuriny"

Policie také vyšetřuje spálení podobizny předsedkyně vlády, což je při protestech v Dánsku velmi neobvyklé. Figurina, namaskovaná jako Mette Frederiksenová, byla zvednuta na kandelábr a byla doplněna cedulí, na které bylo napsáno: „musí být usmrcena“, podle videí místních médií. Incident v neděli ráno ostře odsoudili dánští politici, včetně opozice.

Demonstrace „mužů v černém“ před dvěma týdny byla poznamenána větším násilím, které vyústilo ve střety mezi policií a demonstranty a kolem dvaceti zatčení, včetně několika lidí ve vazbě.

(rp,prvnizpravy.cz,figaro,foto:arch.)