Svátek má: Bonifác

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Tak šetřili na zdraví, až virus dostal USA „na kolena“!

Guardian: Tak šetřili na zdraví, až virus dostal USA „na kolena“!

Ředitel amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Robert Redfield uvedl, že navzdory nejlepšímu úsilí lékařů koronavurus „dostal zemi na kolena“, uvedl The Guardian.

Ilustrační foto
27. června 2020 - 07:20

Důvodem bylo podle doktora chronické nedostatečné financování klíčových aspektů zdravotní péče v předchozích letech, což nutí vládu, aby do něj nyní nalila obrovské prostředky.

Dr. Robert Redfield, ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), uvedl ve sdělení Kongresu, že koronavirus „dostal zemi na kolena“. Příčinou tohoto tvrzení byl do značné míry údaj 2,3 milionu Američanů infikovaných virem s více než 121 000 úmrtími, napsal The Guardian.

Během slyšení v americkém hlavním městě Redfield uvedl, že základní prvky amerického veřejného zdraví nedostaly po dlouhou dobu potřebné finanční prostředky, a proto je třeba nalít do něj velké množství finančních prostředků.

„Děláme vše, co je v našich silách, abychom se s tímto virem vypořádali, ale realita je taková, že přivedla naši zemi na kolena," řekl doktor. „Pravděpodobně ztratíme 7 bilionů dolarů za jeden malý virus."


Předtím byla administrativa Donalda Trumpa vážně kritizována za pomalou reakci v raných fázích šíření koronaviru na začátku roku 2020, zejména když se americký vůdce pokusil bagatelizovat jak vážnost nemoci, tak její důsledky pro Spojené státy americké.

Podle Redfielda ve Spojených státech trpí hlavní prvky veřejného zdraví na všech úrovních chronickým nedostatečným financováním, včetně oblastí, jako je analýza dat, „bezpečnostní rezerva laboratorního materiálu“, personální politika a schopnosti reagovat na mimořádné události. V tomto ohledu, jek lékař prohlásil, nastal čas, aby Spojené státy zvýšily úroveň financování zdravotnického systému.

Přičemž Anthony Fauci, americký hlavní specialista na infekční choroby, dříve uvedl, že lékaři by zvýšili počet testů na COVID-19 - přestože Trump, jen pár hodin před ním, naléhal na snížení počtu testů.

Fauci však vyjádřil „opatrný optimismus“ ohledně načasování vakcíny, což naznačuje, že bude připravena na konci tohoto nebo na začátku příštího roku.

Současně se odborníci obávají, co by se mohlo stát, kdyby koronavirová pandemie nezmizela dříve, než na podzim přijde sezónní chřipka. V tomto případě podle jejich názoru může zatížení systému zdravotní péče dosáhnout kritické úrovně.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch)