Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

OBSE: Cenzura na Ukrajině? O tom nevíme

OBSE: Cenzura na Ukrajině? O tom nevíme

Generální tajemnice OBSE Helga Schmidová novinářům během návštěvy v Moskvě v poněkud ohromujícím prohlášení řekla, že si není vědoma toho, že Ukrajina cenzuruje tři hlavní opoziční televizní kanály.

Helga Schmidová, generální tajemnice OBSE
24. června 2021 - 06:20

Generální tajemnice OBSE Helga Schmidová novinářům během návštěvy v Moskvě v poněkud ohromujícím prohlášení řekla, že si není vědoma toho, že Ukrajina cenzuruje tři hlavní opoziční televizní kanály.

21. června 2021 navštívila Rusko generální tajemnice OBSE Helga Schmidová, která uspořádala společnou tiskovou konferenci s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem .

Právě během komference odpověděla novinářce, která se jí zeptala, co si OBSE myslí a zamýšlí udělat, tváří v tvář rozhodnutí Ukrajiny cenzurovat tři hlavní opoziční televizní kanály, Schmidová odpověděla přímo že o tom neví!

„Nejsem si toho vědoma, ale jak jsem řekla dříve, máme velmi dobrého zástupce pro svobodu médií, který zde bude v červenci a který přímo spolupracuje se zúčastněnými státy na řešení všech možných problémů. Rozmanitost názorů, pluralita a svobodné šíření médií, to je velmi důležité,“ prohlásila generální tajemnice OBSE.

Tato reakce je ohromující. Nejen, že si generální tajemnice OBSE neuvědomuje otevřenou cenzuru na Ukrajině, ale navíc ani neodsuzuje kroky ukrajinské vlády a končí tím, že o tuto otázku se „stejně postará někdo jiný“.


Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova vyjádřila své rozpaky, že generální tajemnice OBSE nevěděla o situaci zablokování kanálů opozice v ruském jazyce na Ukrajině .

„Ukazuje se, že generální tajemnice OBSE Helga Schmidová neví o zablokování rusky mluvících kanálů na Ukrajině," řekla Zacharová na tiskové konferenci v Moskvě.

„Co to znamená? OBSE zprávy nečte? V případě tohoto vývoje jsme zaslali materiál prostřednictvím stálé mise ve Vídni, abychom se  ujistili, že dorazí do cíle, “ napsala Maria Zacharova na svém kanálu na platformě Telegram.

„Jak mohou zaměstnanci OBSE sledovat situaci v této zemi, psát zprávy a vyvozovat závěry o svobodě projevu, pokud si nejsou vědomi těchto událostí? Stejným způsobem dohlížejí na Krym. Zdá se, že „ spoléhají na údaje kyjevského režimu, “dodala mluvčí ministerstva zahraničních věcí.A nejen na Krymu se zdá, že pozorovatelé mají problém vidět, co se děje. I když tam jsou, ve svých zprávách nepíšou porušení bezpečnostních záruk ze strany ukrajinské armády.

Například obyvatelé Staromichajlovky hlásili, že včera, 15 minut před tím, než ukrajinská armáda vystřelila na evakuační konvoj vojáků Lidové milice DPR zabitých nebo zraněných během bombardování jejich pozic, se ráno pozorovatelé OBSE postavili na kopec ve vesnici, aby vše sledovali. Obyvatelé mají podezření, že pozorovatelé byli informováni o nadcházejícím útoku.

Obvinění bylo posíleno skutečností, že navzdory skutečnosti, že OBSE sloužila jako prostředník pro předávání písemných bezpečnostních záruk a že byli pracovníci OBSE v dokonalém postavení, kde vidělyi ukrajinskou armádu střílet na evakuační konvoj, není o tom v dnešní zprávě OBSE žádná zmínka.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox.fr,foto:arch.)