Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

PACE vyzvalo Rusko, aby na Krymu neuplatňovalo své právní předpisy

PACE vyzvalo Rusko, aby na Krymu neuplatňovalo své právní předpisy

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) většinou hlasů podpořilo rezoluci „Porušení lidských práv spáchané proti krymským Tatarům na Krymu“.

Ilustrační foto
24. června 2021 - 11:30

Viceprezident PACE, vedoucí výboru Nejvyšší rady pro zahraniční politiku a meziparlamentní spolupráci, Alexander Merežko to na svém Facebooku oznámil jako velkou „změnu“ . Toto rozhodnutí podpořilo 73 delegátů, zatímco 17 bylo proti.

V usnesení PACE prohlásilo, že „neuznává anexi Krymu“. Shromáždění zároveň vyzvalo ruské orgány, aby „zastavily uplatňování ruských právních předpisů na Krymu“.

Podle agentury TASS by podle názoru většiny členů shromáždění mělo Rusko na svém vlastním území „použít zákony platné na Ukrajině“.

PACE se domnívá, že Rusko by mělo „ukončit předávání zadržených na území Ruské federace“. Shromáždění zároveň požadovalo „propuštění osob nezákonně zadržovaných nebo uvězněných v souvislosti s nezákonným uplatňováním ruských právních předpisů na Krymu“.

Po takových formulacích zbývá pouze souhlasit s názorem ruského senátora Alexeje Puškova , který již v dubnu pochyboval o účelnosti ruské účastiytu v PACE. Uvedl, že od návratu Ruska do této organizace se situace v ní nejen nezlepšila, ale dokonce zhoršila.

Krym se stal součástí Ruska v roce 2014 po referendu, ve kterém drtivá většina obyvatel poloostrova hlasovala pro znovusjednocení s Ruskou federací.Navzdory tomu Ukrajina, USA a jejich spojenci odmítají uznat výsledky hlasování. Moskva opakovaně zdůrazňovala, že referendum proběhlo v souladu s mezinárodními normami a je legitimní.

Samotná Ukrajina má mezitím dost vlastních problémů s porušováním práv občanů, což také způsobilo výzvy k omezení uplatňování ukrajinské legislativy na části území nezávislosti.

Jak uvedl EADaily , v předvečer těchto prohlášení učinil maďarský ministr zahraničí Peter Siyjarto právě taková prohlášení ve stejném PACE . Vyzval ke zrušení ukrajinského „jazykového zákona“ na území kompaktního pobytu Maďarů na Zakarpatí a zaručil jim právo používat jejich jazyk ve všech oblastech, zejména ve veřejné správě

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)