Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Dohoda o klimatu měla zničit americkou ekonomiku!

Trump: Dohoda o klimatu měla zničit americkou ekonomiku!

Během summitu G20 Donald Trump uvedl, že USA odstoupily od Pařížské dohody o klimatu, protože to pro ně bylo extrémně nespravedlivé.

Ilustrační foto
25. listopadu 2020 - 11:06

Rovněž ujistil, že mimo tuto dohodu USA snižují své emise oxidu uhličitého do atmosféry. The Independent však poznamenal, že pokud se porovná objem ekonomiky a celkové emise, pak to nestačí.

Americký prezident Donald Trump na víkendovém virtuálním summitu G20 uvedl, že historická Pařížská dohoda z roku 2015 nebyla vytvořena za účelem boje proti změně klimatu, ale za účelem zničení americké ekonomiky. „Abych ochránil americké pracující, vytáhl jsem Spojené státy z nespravedlivé a jednostranné dohody o klimatu v Paříži, velmi nespravedlivé vůči Spojeným státům," citoval jej The Independent.


Joe Biden, který se v lednu ujme prezidentské funkce, však již slíbil, že se k této dohodě co nejdříve vrátí. V době, kdy byl u moci Barack Obama, se USA na jejím rozvoji podílely a Obama označil dohodu za bod obratu globálního boje proti změně klimatu. Trump se však pokusil zvrátit všechny Obamovy úspěchy, včetně odstoupení od této klimatické smlouvy.

Ale během projevu na summitu Trump uvedl, že jeho administrativa udělala hodně pro životní prostředí, že USA patří mezi země s nejčistším vzduchem a vodou, že od odstoupení od Pařížské dohody stále snižují emise oxidu uhličitého více než kterákoli jiná země.

Obecně je to tak, ale úroveň emisí ve Spojených státech neustále klesá od roku 2007, poznamenal autor článku. A vzhledem k velikosti ekonomiky je Spojené státy musí ještě hodně snížit. A mnohem správnější je podívat se na procento snížení emisí a podle tohoto ukazatele se USA od roku 2005 nedostaly ani mezi top 10.

Na druhé straně Čína, která zaujímá vedoucí postavení ve znečištění ovzduší, poznamenala, že skupina G20 musí i nadále bojovat proti změně klimatu. Samotný Peking slíbil, že se do roku 2060 pokusí snížit své emise oxidu uhličitého na nulu, dodal The Independent.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)