Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Zkoušky americké letadlové lodi vyvolaly na Floridě zemětřesení

Zkoušky americké letadlové  lodi vyvolaly na Floridě zemětřesení

<< VIDEO >> Americké námořnictvo zveřejnilo záběry, které ukázaly cvičení amerického námořnictva, které bylo provedeno 18. června.

Z testování
22. června 2021 - 09:01

Výbuch bomby o hmotnosti 18 143 kilogramů byl proveden pod vodou v rámci testování letadlové lodi USS Geralda R. Ford CVN78. Výbuch měl  ukázat, jak odolná bude loď, když bude konfrontována s bombardováním.

Nárazové zkoušky letadlové lodi jsou prováděny u východního pobřeží Spojených států v rámci přesného harmonogramu, který splňuje požadavky na zmírnění vlivů na životní prostředí a respektuje známé migrační vzorce mořského života ve zkušební oblasti. Námořnictvo také použilo rozsáhlé protokoly v celém FSST k zajištění bezpečnosti vojenského a civilního personálu účastnícího se  testování.

Testování se konalo u pobřeží Floridy. Výbuch byl tak silný, že způsobil vbe vzdálenosti asi 160 kilometrů  zemětřesení o síle 3,9 stupně.

Letadlová loď první třídy byla navržena pomocí pokročilých metod počítačového modelování, testování a analýz. Jak je loď odolná vůči bitevním podmínkám, tak tyto rázové zkoušky poskytují data tvrdosti lodi.

Americké námořnictvo provádělo FSST po několik desetiletí, naposledy pro bojové lodě Littoral USS Jackson (LCS 6) a USS Milwaukee (LCS 5) v roce 2016; stejně jako u obojživelné transportní lodi třídy San Antonio USS Mesa Verde (LPD 19) v roce 2008, obojživelné útočné lodi USS Wasp (LHD 1) v roce 1990 a řízeného střeleckého křižníku USS Mobile Bay (CG 53) v roce 1987. Poslední letadlovou lodí, která provedla FSST, byl USS Theodore Roosevelt (CVN 71) v roce 1987.

Po dokončení FSST koncem letošního léta projde letadlová loď Ford po dobu šesti měsíců modernizací, údržbou a opravami před uvedením do provozu.


(rp,prvnizpravy.cz,navy.mil,foto:arch.)